Listopad to nie tylko miesiąc grabienia liści. Często to ostatni moment na wysiew do gruntu ozimych odmian marchwi, pietruszki, cebuli, czosnku i kopru. W zależności od pogody – najpóźniej do początku grudnia, nasiona wysiewamy na dobrze przygotowane grządki: wypielone, spulchnione i zasilone kompostem. Nasiona nie mogą być wysiane za wcześnie aby nie wykiełkowały, ponieważ nie przetrwają zimy.
Późny siew pozwala na przyspieszenie zbiorów do 3 tygodni, w porównaniu z siewem wiosennym. Warunkiem jest usytuowanie grządek w najbardziej słonecznej części ogrodu i dobrze przygotowana gleba.
Grządki nie mogą być narażone na zalewanie podczas roztopów ani na zastoiska mrozowe. Muszą być osłonięte od wiatrów i przy bezśnieżnej zimie dodatkowo zabezpieczone kilkoma warstwami białej zimowej włókniny. Zasiewy można również wykonać w niskim tunelu foliowym. Gleba na grządce musi być zasobna w próchnicę, dzięki czemu szybciej ogrzeje się na wiosnę i nasiona szybko wykiełkują.
Podczas jesiennego siewu do gleby wrzucamy więcej nasion, ponieważ nie wszystkie przezimują i wykiełkują na wiosnę. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, pierwsze zbiory korzeniowych będziemy mogli rozpocząć nawet pod koniec maja.
Jesienią można wysiać wybrane odmiany marchwi np.: Amsterdamska, Kalina F1, Karo F1, Primo F1, Calibra F1, Nektarina, Damco F1 lub Tempo F1.
Wysiewamy również pietruszkę ozimą: Cukrowa, Kaśka, Lenka. Warto posiać koper ogrodowy: Lukullus, Ambrozja, Szmaragd.
Najpóźniej do połowy listopada sadzimy czosnek ozimy. Ząbki czosnku sadzimy nieco głębiej, czyli na 6 cm, zawsze pionowo: piętką w dół. Warto posadzić odmiany: Harnaś, Orkan. Zbiór czosnku ozimego rozpoczynamy w lipcu.
Cebula ozima z dymki jest możliwa do uprawy nawet w naszym rejonie. Wysadzamy ją do gruntu najpóźniej w pierwszym tygodniu listopada pamiętając, aby wierzchołki znalazły się do 4 cm pod powierzchnią gleby. Dodatkowo rabaty ściółkujemy zgrabionymi liśćmi z jabłoni, wierzby lub klonu. W ten sposób można posadzić Rawską, Czerniakowską, Żytawską, Fiesta. Na wiosnę rośliny przykrywamy agrowłókniną lub folią perforowaną, wówczas przyspieszymy zbiór cebuli na połowę kwietnia.