Reklama

Dom

Czosnek ozimy sadzimy do połowy listopada. Co jeszcze?

Jadwiga Brzozowska
Dodano: 15.11.2021
57718_ziarna
Share
Udostępnij

Listopad to nie tylko miesiąc grabienia liści. Często to ostatni moment na wysiew do gruntu ozimych odmian marchwi, pietruszki, cebuli, czosnku i kopru. W zależności od pogody – najpóźniej do początku grudnia, nasiona wysiewamy na dobrze przygotowane grządki: wypielone, spulchnione i zasilone kompostem. Nasiona nie mogą być wysiane za wcześnie aby nie wykiełkowały, ponieważ nie przetrwają zimy. 

Późny siew pozwala na przyspieszenie zbiorów do 3 tygodni, w porównaniu z siewem wiosennym. Warunkiem jest usytuowanie grządek w najbardziej słonecznej części ogrodu i dobrze przygotowana gleba. 

Grządki nie mogą być narażone na zalewanie podczas roztopów ani na zastoiska mrozowe. Muszą być osłonięte od wiatrów i przy bezśnieżnej zimie dodatkowo zabezpieczone kilkoma warstwami białej zimowej włókniny. Zasiewy można również wykonać w niskim tunelu foliowym. Gleba na grządce musi być zasobna w próchnicę, dzięki czemu szybciej ogrzeje się na wiosnę i nasiona szybko wykiełkują. 

Podczas jesiennego siewu do gleby wrzucamy więcej nasion, ponieważ nie wszystkie przezimują i wykiełkują na wiosnę. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, pierwsze zbiory korzeniowych będziemy mogli rozpocząć nawet pod koniec maja. 

Jesienią można wysiać wybrane odmiany marchwi np.: Amsterdamska, Kalina F1, Karo F1, Primo F1, Calibra F1, Nektarina, Damco F1 lub Tempo F1.

Wysiewamy również pietruszkę ozimą: Cukrowa, Kaśka, Lenka. Warto posiać koper ogrodowy: Lukullus, Ambrozja, Szmaragd. 

Najpóźniej do połowy listopada sadzimy czosnek ozimy. Ząbki czosnku sadzimy nieco głębiej, czyli na 6 cm, zawsze pionowo: piętką w dół. Warto posadzić odmiany: Harnaś, Orkan. Zbiór czosnku ozimego rozpoczynamy w lipcu. 

Cebula ozima z dymki jest możliwa do uprawy nawet w naszym rejonie. Wysadzamy ją do gruntu najpóźniej w pierwszym tygodniu listopada pamiętając, aby wierzchołki znalazły się do 4 cm pod powierzchnią gleby. Dodatkowo rabaty ściółkujemy zgrabionymi liśćmi z jabłoni, wierzby lub klonu. W ten sposób można posadzić Rawską, Czerniakowską, Żytawską, Fiesta. Na wiosnę rośliny przykrywamy agrowłókniną lub folią perforowaną, wówczas przyspieszymy zbiór cebuli na połowę kwietnia.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy