Dom

Kraspedia kulista nie tylko na suche bukiety

Jadwiga Brzozowska
Dodano: 13.07.2022
65067_krasped
Share
Udostępnij
To oryginalna i dosyć charakterystyczna roślina nadająca się na obwódki rabat, do uprawy w pojemnikach, na kwiat cięty, a przede wszystkim na suche bukiety. Jej kuliste i żywo żółte kwiatostany rozświetlą każdą rabatę. Kwiaty zachowują swą atrakcyjność w wazonie do dwóch tygodni i długo zachowują kolor po wysuszeniu. 

Rośliny przeznaczone do suszenia powinny być powiązane w niezbyt mocne pęczki, aby nie uszkodzić łodyg. Pęczki wkładamy do papierowej torebki aby kwiatostany nie zakurzyły się. Suszymy je w zacienionym i przewiewnym miejscu, zawsze główkami w dół. Aby jeszcze dłużej zachowały swój piękny kolor, po wysuszeniu warto spryskać je lakierem do włosów.
 
Kraspedia pochodzi z Australii i Nowej Zelandii. Dorasta do 70 cm wysokości (razem z kwiatostanami). U nasady rozety znajdują się wąskie i długie liście, z których wyrasta prosta i sztywna łodyga zakończona kulistym kwiatostanem złożonym z kilkudziesięciu malutkich dzwoneczków. Kwitnie od lipca do przymrozków. 
 
Roślina ta najlepiej rośnie i kwitnie na nasłonecznionym miejscu, osłoniętym od silnych wiatrów. Podłoże do uprawy powinno być przepuszczalne i żyzne, z dodatkiem dobrego kompostu. Słabo rośnie na glebach ubogich i kwaśnych. Jest zaliczana do roślin znoszących okresowe susze, dobrze komponuje się różnymi trawami, z kolorowymi kostrzewami.
 
Kraspedia to roślina jednoroczna. Nasiona wysiewamy w marcu na rozsadnik lub do kubeczków. Delikatnie dociskamy je do podłoża, skrzynkę lub kubeczki powlekamy perforowaną folią i czekamy. Nasiona najlepiej kiełkują w temperaturze 18°C, kiełki pojawiają się po 10-14 dniach. Podrośnięte siewki pikujemy do doniczek. 

Młode rośliny systematycznie podlewamy po przeschnięciu gleby. Nie można dopuścić do zalegania wody w podstawce. Gdy pojawi się 3-4 liść, można zasilać rośliny nawozem do roślin kwitnących, najlepiej podczas podlewania. Podrośnięte kraspedie sadzimy na miejsce stałe po ostatnich majowych przymrozkach. Paczka nasion kosztuje zaledwie 3,30zł.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy