Reklama

Dom

Jak uprawiać topinambur

Jadwiga Brzozowska
Dodano: 06.06.2022
64002_topinam
Share
Udostępnij
Stara, zapomniana roślina, idealna dla miłośników żółtych kwiatów oraz diabetyków. Słonecznik bulwiasty, bo o nim mowa, zyskuje na sławie głównie ze względu na właściwości zdrowotne. Jednak ze względu na to, że na leży do roślin inwazyjnych, jego uprawa powinna odbywać się pod kontrolą. Chodzi o to, aby nie wydostał się z ogrodu do środowiska naturalnego. Czyli: ścinamy przekwitłe kwiatostany zanim nasiona zaczną się osypywać i głęboko zakopujemy i nie wyrzucamy resztek roślinnych poza ogrodzenie.
 
Topinambur dorasta do 2-3 m wysokości, tworzy sztywne i szorstkie łodygi, liście lancetowate, kwiaty o żółtych płatkach. Rozmnaża się przez bulwy, które sadzimy w skrzyniach, donicach lub innych pojemnikach od marca do kwietnia, na głębokość 15 cm, w rozstawie co 30 cm od siebie i 1,5 między rzędami. Gdy rośliny podrosną do 30 cm, wówczas kopczykujemy je – jak ziemniaki. Podczas przedłużającej się suszy trzeba je podlewać.
 
Roślina urośnie wszędzie, nie ma szczególnych wymagań co do rodzaju ziemi. Na słonecznych stanowiskach rośnie niemal w oczach. Kwiaty warto ściąć do wazonu, a gdy zmarnieją głęboko je zakopujemy. Jeśli chcemy wyhodować dorodne bulwy nie możemy dopuścić do rozwoju krwiaków, ponieważ wtedy cała moc idzie na ich budowę.
 
W uprawie w donicach lub skrzyniach, na dno wykładamy drenaż, a do podłoża hydrożel i kompost. Aby wiatr nie połamał pędów, warto przymocować podpory i obwiązywać pędy sznurkiem. Topinambur uprawiany w donicach nie dorośnie do wysokości 3m. Bulwy zimują w glebie, z doniczek lepiej je wyciągnąć. Im później to zrobimy, tym bulwy będą słodsze.
 
Topinambur wyparł ziemniaki jako podstawowe warzywo w dawnej kuchni. Teraz polecany jest dla diabetyków, ponieważ obniża poziom cukru i jest lekkostrawny oraz niskokaloryczny. 100 g bulwy  dostarcza tylko 73 kcal, dużo potasu i żelaza, inulinę, która wspiera odporność organizmu, białko, fruktany. 
 
Mamy do wyboru dwie odmiany topinamburu: ‘Albik’ (ma bulwy maczugowato wydłużone, białawe w środku) oraz ‘Rubik’ (ma nieregularne bulwy, czerwono-fioletowe w środku).

Z topinamburu można zrobić purée, chipsy, można dodać go do zup i właściwie każdej warzywnej potrawy. W sklepach ze zdrową żywnością kupimy kiszony topinambur, mąkę z bulw oraz wypieki z dodatkiem rożnych innych mąk, a nawet kawę.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy