Reklama

Biznes

Wielkie pytania w nauce. Tadeusiewicz i Zanussi o AI

Alina Bosak
Dodano: 17.11.2023
Krzysztof Zanussi i Ryszard Tadeusiewicz. Fot. Dawid Skoblewski/Wikimedia/https://www.cri.agh.edu.pl/uczelnia/tad/
Krzysztof Zanussi i Ryszard Tadeusiewicz. Fot. Dawid Skoblewski/Wikimedia/https://www.cri.agh.edu.pl/uczelnia/tad/
Share
Udostępnij

Wykład znakomitego informatyka, biocybernetyka i popularyzatora nauki prof. Ryszarda Tadeusiewicza w Filharmonii Podkarpackiej oraz rozmowa, którą na temat sztucznej inteligencji z profesorem oraz reżyserem Krzysztofem Zanussim poprowadzi Wojciech Bonowicz, rozpocznie 29 listopada najnowszą edycję cyklu wykładów „Wielkie pytania w nauce”. Wydarzenie organizuje Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania organizuje we współpracy z „Tygodnikiem Powszechnym”.

Wykłady z cyklu „Wielkie pytania w nauce” cieszą się w Rzeszowie ogromną popularnością i nic w tym dziwnego – wiedza przekazywana jest przez autorytety w swoich dziedzinach, a spotkania z lekkością i dowcipem prowadzi Wojciech Bonowicz. Ciekawe tematy są poruszane w sposób i przyjemny łatwy dla publiczności. Tak zapewne będzie i tym razem, chociaż zagadnienia z informatyki, automatyki, cybernetyki itp. „od kuchni” wcale nie są łatwe. Temat „Wielkich pytań w nauce”: „Czym jest sztuczna inteligencja i jak zmieni nasze życie”, oddano jednak i tym razem w dobre ręce. Przybliży go słuchaczom prof. Ryszard Tadeusiewicz – automatyk, informatyk i biocybernetyk, absolwent i trzykrotny rektor AGH w Krakowie, który tytuł profesorski uzyskał już w wieku 39 lat, a w 1999 roku został najmłodszym członkiem Komitetu Badań Naukowych. Jest wiceprezesem Polskiego Stowarzyszenia Sztucznej Inteligencji oraz Polskiego Towarzystwa Sieci Neuronowych.

Naukowiec i reżyser o różnych aspektach AI i Chata GPT

– Temat AI jest ważny i aktualny, bo interesujemy się sztuczną inteligencją i niestety ona także w jakimś zakresie interesuje się nami – podkreśla prof. Ryszard Tadeusiewicz, który podczas wykładu w Rzeszowie wyjaśni, czym jest sztuczna inteligencja, na co wpływa i jak zmieni nasze życie. Omówi również konsekwencje korzystania z narzędzia jakim jest Chat GPT.

Drugim gościem spotkania na temat sztucznej inteligencji będzie prof. Krzysztof Zanussi – reżyser filmowy, scenarzysta, producent, który studiował fizykę na Uniwersytecie Warszawskim i filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim, a ostatecznie podjął studia reżyserskie i zapisując się w historii polskiego kina ważnymi filmami, wśród których są „Barwy ochronne”, „Rok spokojnego słońca”, „Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową”. Prof. Zanussi podczas spotkania w Filharmonii poruszy temat wpływu sztucznej inteligencji na świat wartości w życiu każdego z nas.

Po wystąpieniach rozmowę z oboma gośćmi poprowadzi Wojciech Bonowicz, poeta i publicysta „Tygodnika Powszechnego”. Możliwość zadania pytań będzie miała również publiczność. Ich treść można przesyłać także mailem na adres: bow@wsiz.edu.pl.

Wykład prof. Krzysztofa Zanussiego i prof. Ryszarda Tadeusiewicza odbędzie się 29 listopada 2023, w Filharmonii Podkarpackiej o godz. 17.00. Udział w wykładzie jest bezpłatny, ale należy pobrać z internetu biletu wstępu. Po wykładzie będzie możliwość nabycia książek autorstwa obydwu gości oraz uzyskania autografów.

„Wielkie Pytania w Nauce”

Cykl wykładów „Wielkie pytania w nauce” powstał z inicjatywy prof. Tadeusza Pomianka, Prezydenta WSIiZ, i realizowany jest od 2016 roku we współpracy z „Tygodnikiem Powszechnym”. Spotkania organizowane są w formie otwartych, niekomercyjnych wykładów z udziałem autorytetów świata nauki. Do tej pory prelegentami „Wielkich Pytań w Nauce” byli między innymi: ks. prof. Michał Heller, śp. prof. Jerzy Vetulani, prof. Jerzy Bralczyk, prof. Stefan Chwin, prof. Krzysztof Jakowicz, dr Ewa Woydyłło-Osiatyńska, ks. prof. Alfred Wierzbicki oraz Michał Ogórek, Anna Dymna.

Współorganizatorem wydarzenia jest Tygodnik Powszechny. Patronat honorowy nad wydarzeniem został objęty przez Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Prezydenta Miasta Rzeszowa. Partnerem strategicznym jest Urząd Miasta Rzeszowa. Partnerem jest Bank PeKao S.A.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy