Reklama

Biznes

Rzeszów odetchnie – ulice obok dworca PKP otwarte  

Alina Bosak
Dodano: 02.10.2023
Od poniedziałku 2 października ulica obok dworca PKP w Rzeszowie jest przejezdna. Fot. UM Rzeszowa
Od poniedziałku 2 października ulica obok dworca PKP w Rzeszowie jest przejezdna. Fot. UM Rzeszowa
Share
Udostępnij

W poniedziałek 2 października otwarto dla kierowców nowe rondo w okolicach Dworca Głównego PKP i przejazd ulicą Grottgera – na razie jednokierunkowy, ale w drugiej połowie października ma być możliwość jazdy już w dwóch kierunkach. Budowa Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego wreszcie zbliża się do końca.

Przebudowa ulic wokół rzeszowskiego dworca wiązała się z inwestycją w centrum komunikacyjne. W ramach przedsięwzięcia na placu Dworcowym powstaje parking podziemny dla samochodów osobowych (w tym zasilanych LPG). Zaplanowano na nim 110 miejsc postojowych w tym m.in. miejsca dla taksówek, miejsca krótkiego postoju Kiss&Ride oraz miejsca postoju długoterminowego. – W przypadku tej części trwają prace wykończeniowe – informuje Bartosz Gubernat z biura prasowego Urzędu Miasta Rzeszowa.

Przebudowana ulica Grottgera

Druga część inwestycji to wspomniana przebudowa układu drogowego w rejonie dworca. Wykonano już przebudowę jezdni ulicy Grottgera i placu Kilińskiego na odcinku ok. 340 m, przebudowę jezdni ulicy Asnyka na odcinku ok. 60 m, jezdni ulicy Bardowskiego na odcinku ok. 170 m wraz z przebudową ulicy Batorego na odcinku ok. 50 m. Dodatkowo zostało wybudowane rondo na skrzyżowaniu ul.  Asnyka i Grottgera wraz z budową ścieżki rowerowej. Przebudowane i wybudowane zostały chodniki i oświetlenie.

Przez wspomniane remonty ruch w tej części miasta był mocno utrudniony, ulice zamykano dla samochodów. Termin oddania inwestycji także się opóźnił. Teraz obok dworcu znów można przejechać. Na otwartych w poniedziałek drogach na razie obowiązuje ruch jednokierunkowy. Kierowcy będą mogli jechać ul. Grottgera od strony nowo wybudowanego ronda (skrzyżowanie z ul. Asnyka) w kierunku placu Kilińskiego. Przejazd będzie możliwy przez wszystkie przebudowane odcinki ulic z wyjątkiem północnej jezdni Grottgera na odcinku od Placu Kilińskiego do ronda.

Rzeszowskie Centrum Komunikacyjne ma być gotowe do końca listopada

Zakończono prace przy przebudowie pętli autobusowej przy ul. Bardowskiego, która będzie pełnić funkcję niewielkiego dworca autobusowego komunikacji lokalnej. Obecnie trwa jeszcze budowa zatoki autobusowej na północnej jezdni ul. Grottgera (w obrębie dworca PKP) i ta jezdnia pozostanie zamknięta jeszcze przez parę tygodni. Wprowadzenie ruchu w dwóch kierunkach na ul. Grottgera planowane jest na drugą połowę października.

Całość miejskiej części RCK (za przebudowę dworca odpowiada PKP S.A.) będzie gotowa 28 listopada. Wartość inwestycji to prawie 74 mln zł. Większość tej kwoty to dofinansowanie, które miastu udało się zdobyć z Unii Europejskiej.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy