Reklama

Biznes

O harmonii w życiu i biznesie podczas spotkania BIZNESiSTYL.pl “Na Żywo”

Jaromir Kwiatkowski
Dodano: 26.01.2013
1895_img_5440
Share
Udostępnij
Jeżeli zdajemy sobie sprawę, że stan równowagi ludzkiego organizmu sprawdza się lepiej niż stan napięcia, to dlaczego w naszym życiu jest tak dużo chaosu? Czym jest sukces w biznesie? Dlaczego współdziałanie w biznesie przynosi lepsze efekty niż rywalizacja?

To przykładowe tematy, które w piątkowy wieczór rozważało kilkudziesięciu uczestników inauguracyjnego spotkania z cyklu BIZNESiSTYL.pl "Na Żywo”, zorganizowanego pod patronatem portalu BIZNESiSTYL.pl oraz magazynu VIP Biznes&Styl. Spotkanie odbyło się w Cukierni Wiedeńskiej Hotelu Ambasadorskiego na rzeszowskim Rynku. Przewodnikami po tematach związanych z poszukiwaniem harmonii, głębi i spełnienia oraz dobrych relacji z drugim człowiekiem, zarówno w życiu, jak i biznesie, byli Rafał Seremet, specjalista z zakresu promocji zdrowia i zdrowego trybu życia, autor książek i poradników z zakresu rozwoju wewnętrznego potencjału, twórca darmowego internetowego kursu relaksacji, kompozytor muzyki relaksacyjnej, terapeuta Shiatsu i Quigong, oraz Andrzej Lesiak, przedsiębiorca działający w branży IT, który od kilku lat współpracuje z Amerykaninem Davidem Neenanem, asystując w polskiej edycji legendarnych warsztatów Business&You. Obaj panowie prowadzą także swoje blogi na naszym Portalu..

Rafał Seremet, rozważając, dlaczego – mimo iż wiemy, że równowaga organizmu jest stanem pożądanym – reagujemy często napięciem, przypomniał wyniki badań prowadzonych przez Daniela Golemana, psychologa z Harvardu, który stwierdził, że o tym, jak sobie radzimy w życiu, decyduje nasza  inteligencja emocjonalna, czyli zdolność radzenia sobie z sytuacjami trudnymi, napięciami i stresami, zdolność rozumienia emocji, przeżyć drugiej osoby, czy zdolność wpływania emocjonalnego, motywowania innych. Ćwicząc swoje reakcje emocjonalne, rozpoznając zależności między stresami a np. napięciami w mięśniach, jesteśmy w stanie wytrenować stan wyciszenia organizmu, wprowadzić go w stan harmonii, równowagi, czego efektem jest szeroko rozumiane zdrowie. Gość spotkania opowiadał także o niektórych technikach relaksacji, np. o krótkich okresach całkowitego wyłączenia się z wszelkich zmartwień i zamętu,  regulowaniu oddechu czy ucisku dłonią Shiatsu. Skuteczną terapią uzdrawiającą nasze problemy życiowe i osobowościowe jest też, zdaniem Seremeta, miłość, która nadaje naszemu życiu więcej sensu, sprawia, że bardziej chce nam się żyć i robić coś pożytecznego.

– W biznesie i w stosunkach międzyludzkich jest podobnie – stwierdził Andrzej Lesiak. – Jeżeli wprowadzimy w naszych relacjach harmonię i równowagę, to efektem tego jest sprawniej działająca organizacja, firma, w której ludzie czują się dobrze, czują się potrzebni.
 
Przedsiębiorca przyznał, że przekonanie ludzi, iż można patrzeć na świat, na życie, biznes inaczej niż przez pryzmat konkurencji, nie jest sprawą łatwą, ponieważ wzorce oparte na konkurowaniu, wyścigu kto lepszy, są nam wpajane od przedszkola. W swej działalności biznesowej Lesiak stara się jednak stawiać na współdziałanie, a nie rywalizację. Propaguje stosowanie w biznesie zasady „wygrana-wygrana”, czyli „ja wygram, ale i ty zyskasz” (także w wariancie „wygrana-wygrana, albo nie robimy interesu”).

Lesiak powtórzył za Stephenem Coveyem, twórcą teorii 7 nawyków skutecznego działania, że aby praca przynosiła oczekiwane rezultaty, ale też samo jej wykonywanie było dla nas źródłem radości, trzeba „odpowiednio często ostrzyć piłę”, czyli dbać o siebie, o swoje samopoczucie, o dobrą kondycję, regenerację sił, o czas na relacje z bliskimi, czas dla siebie, czas, by po prostu cieszyć się życiem.

W drugiej części spotkania uczestnicy wzięli udział w grze networkingowej będącej „rozgrzewką”, namiastką warsztatów Business&You, które wywróciły już do góry nogami poglądy tysięcy ludzi biznesu na całym świecie. Gra była dla uczestników nie tylko niezwykle ciekawym doświadczeniem lecz również za jej pośrednictwem nawiązały się nowe znajomości, które zaowocowały licznymi ożywionymi dyskusjami w kuluarach.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy