Reklama

Biznes

Trwały nośnik – istotny pogląd prezesa UOKiK

Komentarz AXELO (adwokat Michał Tuszyński)
Dodano: 07.04.2017
31999_3
Share
Udostępnij

Komentarz AXELO (adwokat Michał Tuszyński)

Dnia 29 marca 2017 r. Prezes UOKiK uznał, iż funkcjonalność konta użytkownika na stronie internetowej oraz sama strona internetowa nie mogą zostać uznane za trwały nośnik. Przedsiębiorca może bowiem zmieniać treść strony internetowej i konta użytkownika już po zawarciu umowy. Umieszczone na stronie internetowej informacji nie daje gwarancji, iż będą w ogóle dostępne w przyszłości.

Komentarz AXELO (adwokat Michał Tuszyński)

Jak rozumieć pojęcie trwałego nośnika? Jego definicja występuje w wielu przepisach regulujących prawa i obowiązki w umowach z udziałem konsumentów. Zdaniem Prezesa UOKiK, pojęcie to powinno być rozumiane w taki sam sposób na gruncie wszystkich przepisów służących ochronie konsumentów. Jak czytamy w ustawie o kredycie konsumenckim, jest to materiał lub urządzenie służące do przechowywania i odczytywania informacji przekazywanych konsumentowi w związku z umową o kredyt, przez czas odpowiedni do celów jakim informacje te służą oraz pozwalające na odtworzenie tych informacji w niezmienionej postaci.

Istotny pogląd odnosi się do pojęcia trwałego nośnika. Dotyczy sądowego sporu konsumenta, który zawarł umowę pożyczki przez Internet z firmą (…). Konsument wskazał, że (…) nie przekazał mu informacji m.in. o całkowitej kwocie kredytu, opłatach i prowizjach na trwałym nośniku. Jednocześnie klient (…) zwrócił się do prezesa UOKiK o wydanie istotnego poglądu w sprawie. W złożonym wniosku zapytał, czy w ocenie urzędu strona internetowa i konto użytkownika w tym przypadku mogą być uznane za trwały nośnik.”

Źródło: https://uokik.gov.pl/aktualnosci.php?news_id=13063

Komentowany „istotny pogląd w sprawie”, wyrażony przez Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów dotyczył problematyki „trwałego nośnika” i kolejnej próby zakwalifikowania strony internetowej jako skutecznego sposobu dostarczenia konsumentowi istotnych informacji, dający mu do nich dostęp również w przyszłości,w sposób niezmieniony co do jej treści.

W prezentowanym przez Prezesa UOKiK poglądzie, przytoczono również rozważania Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej przedstawione chociażby w wyroku z 5 lipca 2012 r. w sprawie Content Services Ltd. przeciwko Bundesarbeitskammer, sygn. C-49/11, w którym TSUE doprecyzował że dla przyznania trwałości określonemu nośnikowi, trzeba udowodnić „że przekazanie w nim informacji gwarantuję brak możliwości dokonywania zmian w ich zawartości, a także ich dostępność w odpowiednim okresie oraz pozwala konsumentom na ich odtworzenie w niezmienionej postaci.” Podobnie TSUE wypowiedział się w wyroku z dnia 9 listopada 2016 r., w sprawie Home Credit Slovaka a.s. przeciwko Klara Birova, sygn. C-42/15.

W naszej ocenie, zarówno pogląd Prezesa UOKiK jak i linia orzecznicza prezentowana przez TSUE w sprawach obejmujących rozwiązanie problematyki „trwałego nośnika”, zmierza do wypracowania rozwiązania, dzięki któremu w niedalekiej przyszłości będziemy mogli z powodzeniem zakwalifikować trwałym nośnikiem – treści przedstawione za pośrednictwem strony internetowej. W analogicznych sprawach Prezes UOKiK weryfikował chociażby dostępność konta pocztowego i treści tam umieszczonych w ramach danej usługi bankowej oraz możliwości udostępniania dokumentów do zapisu w formacie pliku „pdf”. Wszystkie przedstawione sposoby, w ocenie Prezesa UOKiK, nie pozwalały stwierdzić, że dana treść (informacja) została w sposób skuteczny przedstawiona konsumentowi za pośrednictwem trwałego nośnika.

Na kanwie omawianej sprawy za zasadny uznać należy pogląd wyrażony przez Prezesa UOKiK, bowiem nie sposób mówić o trwałym nośniku w sytuacji, której nośnik (strona internetowa) nie gwarantuję w sposób nie budzący wątpliwości oraz możliwy do zweryfikowania, że informacje tam zawarte nie były zmieniane, a także, że są dostępne
w odpowiednim okresie dla użytkowania. W sytuacji której, usługodawca zapewni w sposób możliwy do weryfikacji, że przekazywane informacje są przechowywane przez odpowiedni okres oraz możliwym jest ich odtworzenie w postacie niezmiennej – stronę internetową oraz treści tam przedstawione z powodzeniem uznamy jako trwały nośnik, ze wszelkimi tego konsekwencjami.

Aby szczegółowo omówić poruszone zagadnienia, skontaktuj się z AXELO. www.axelo.pl

Informacje zawarte w niniejszym artykule/komentarzu mają charakter skrótowy i informacyjny. Informacje te nie powinny zastępować szczegółowej analizy poruszanych w nim zagadnień, jak również stanowić podstawy podejmowania decyzji biznesowych lub jakichkolwiek innych czynności prawnych lub faktycznych.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy