Reklama
REKLAMA
Automatycznie wyświetlimy artykuł za 10 sekund
Przejdź do artykułu
Reklama
Reklama

Żadna duża partia nie powie członkom, że nie będą mieli nic z władzy

A A A
Z dr. Krzysztofem Prendeckim, socjologiem z Politechniki Rzeszowskiej, rozmawia Jaromir Kwiatkowski

Dodano: 20-09-2016

Strona domowa dr. Krzysztofa Prendeckiego na portalu Politechniki Rzeszowskiej

Strona domowa dr. Krzysztofa Prendeckiego na portalu Politechniki Rzeszowskiej

Jaromir Kwiatkowski: PiS po wyborach zaczął obsadzać swoimi ludźmi różne instytucje, agencje , rady nadzorcze czy spółki skarbu państwa. To nic nowego, bo w historii III RP zwycięskie ugrupowania zawsze rościły sobie pretensje do takiego „skoku na stołki”. Ostatnio jednak ugrupowanie rządzące spotkała krytyka za to, że w przypadku niektórych nominacji można sądzić, że kompetencje nie były tu głównym kryterium. Pod ostrzałem znalazł się Bartłomiej Misiewicz, który  w tych dniach musiał zrezygnować ze wszystkich funkcji w MON, po tym, jak się okazało, że został członkiem rady nadzorczej Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Czy praktyka „skoku na stołki” jest rzeczą normalną, do zaakceptowania, a jeżeli tak, to pod jakimi warunkami?

Dr Krzysztof Prendecki: Na pewno nie tylko w Polsce i nie tylko w III RP przyzwyczailiśmy się do sytuacji, że ugrupowanie, które zdobywa władzę, „dzieli łupy”. Wśród tych „łupów” są m.in. spółki skarbu państwa, obsady rad nadzorczych itd. Pytanie, czy bierzemy „swoich”, ale dla przyzwoitości dobieramy takich, którzy się choć trochę znają, mają papiery na to, żeby piastować dany urząd, czy też dajemy szansę wszystkim, nie tylko „swoim”. Żadna duża partia nie powie swoim członkom: słuchajcie, obejmiemy władzę, a później nic z tego nie będziecie mieli. Spośród tych młodych ludzi, którzy zapisują się do partii, część to ideowcy, ale nie brakuje też takich, którzy nie po to biegają z ulotkami, żeby później nie załapać się na jakiś stołek.

Reklama

Spotkałem się z poglądem: dobra, wygrali wybory, mają prawo obsadzać stanowiska swoimi ludźmi. Ale niech obsadzają je przynajmniej ludźmi kompetentnymi. Problem nie polega na tym, że ugrupowanie zwycięskie robi „skok na stołki”. Raczej na tym, że jego ławka kadr okazuje się z reguły na tyle krótka, a stanowisk do obsadzenia jest tyle, że trudno uniknąć forsowania ludzi niekompetentnych czy pociotków, a więc nepotyzmu. To zjawisko jest w historii III RP niezmienne.

To, że jest niezmienne, to fakt. Najbardziej mnie dziwi myślenie niektórych wyborców czy publicystów sympatyzujących z obecną władzą, którzy liczyli, że coś po tych wyborach się zmieni. Dosyć mocno krytykowano Platformę za treści, które znalazły się na słynnych taśmach. Nowa władza miała być w tym względzie bardziej uczciwa.

Miała być – to znaczy, że – Pańskim zdaniem – nie jest? Po prawie roku pierwsze wnioski pewnie można zacząć już formułować…

Ci, którzy interesują się historią i polityką, nie muszą sięgać daleko wstecz, by przypomnieć sobie czasy sławetnej prawicy spod znaku AWS. Jarosław Kaczyński, patrząc na działanie tego ugrupowania, sformułował słynne TKM: „teraz k… my”. Jeżeli ktoś był optymistą i marzył, że nie powtórzą się błędy AWS-u, to gratuluję. Ja akurat już trochę tę naszą scenę polityczną obserwuję i nie wierzę, że nagle ludzie się zmienią,. Nie chciałbym tutaj cytować Jerzego Urbana, ale powiedział on kiedyś słowa, które każdy przychodzący do władzy powinien umieścić nad swoim biurkiem jako motto i na nie patrzeć. To były słowa skierowane do jego kolegów komunistów, którzy oddawali władzę i bardzo się martwili o siebie i swoją przyszłość. Urban, mówiąc o ludziach „Solidarności”, stwierdził wtedy, że jak dostaną władzę i pieniądze, to się – za przeproszeniem – „skurwią tak jak my”.

Reklama

No tak, władza deprawuje. Przyszło mi do głowy inne stwierdzenie, będące hasłem wyborczym Unii Polityki Realnej podczas jednej z kampanii w latach 90. XX w.: „Świnie się zmieniają, ale UPR zlikwiduje koryto”. Dopóki będzie „koryto”, dopóty będą takie sytuacje, o których tu mówimy. Pytanie, czy możemy sobie wyobrazić kraj bez „koryta”.

Całkowicie pewnie się nie da (śmiech). Aczkolwiek jeżeli minister skarbu ma – a przynajmniej miał do niedawna, nie wiem, czy coś się w tej materii zmieniło – możliwość wpływania na ok. 600 spółek, to są to miejsca, gdzie „koryto” istnieje i jest ono dość bogate. Prywatyzacją niektórzy się brzydzą, mówią, że jest z nią związana wielka korupcja, więc nie będziemy prywatyzować. Wiadomo też z raportów, że wartość sprzedawanych spółek była zaniżana. No, ale władza zamierza zostawić te spółki, często powtarzając jak mantrę, że są to firmy strategiczne dla interesu i bezpieczeństwa państwa. Obawiam się jednak, że tu często nie chodzi o bezpieczeństwo państwa, ale w bardzo wielu przypadkach chodzi o to, by można było obsadzać swoich ludzi na stołkach.

Niedawno na jednym z prawicowych portali czytałem tekst dziennikarza kojarzonego z prawicą, który obawia się, że forsowanie na stołki ludzi niekompetentnych zniweczy efekty „dobrej zmiany”. To znaczy, że ludzie po jakimś czasie nie będą pamiętać programów typu 500+, lecz to, że wysoki stołek objął po znajomości kompletnie „zielony” Iksiński z PiS-u. I że przez ten pryzmat będzie postrzegana władza. Z tego tekstu przebijała nadzieja, że jeżeli wytknie się to rządzącym, to skorygują swoje postępowanie i PiS na tym nie straci. Aczkolwiek akcja wejścia CBA do sztandarowych spółek pokazuje, że chyba jednak Jarosław Kaczyński będzie chciał tego przypilnować.

Reklama

Jeśli wierzyć jednemu z polityków PO, Donald Tusk, kiedy obejmował w 2007 r. władzę, celowo zostawił Mariusza Kamińskiego na funkcji szefa CBA, żeby się platformersi bali. Jeśli to prawda, to można sądzić, że ówczesny lider Platformy podejrzewał, iż bez kontroli bardzo szybko tę władzę utracą. Myślę, że wśród polityków PiS jest wielu ideowców, którzy bardziej myślą o reformach (500+, wolna niedziela, reforma szkolnictwa itd.), są nimi przejęci i widzą, że nie wszyscy powinni podczas rządów „dobrej zmiany” piastować stanowiska, które zajmują. Możliwe, że po tym hejcie, który się teraz odbywa w Internecie, te niepokojące informacje dotrą do Jarosława Kaczyńskiego i pokażą mu, że musi tutaj bardziej ingerować i liczyć się z głosem opinii publicznej. Bo w przeciwnym razie spora część Polaków rzeczywiście po jakimś czasie może przestać dyskutować o reformach, powtarzając w zamian za to, że przyszli nowi, żeby się nachapać.

W nawiązaniu jeszcze do strategicznych spółek skarbu państwa, podam przykład. Mówi się o polskim przewoźniku PLL LOT, którego musimy trzymać, mimo że często do niego dokładamy. Proszę zobaczyć: w 2009 roku powstała linia lotnicza Enter Air, założona przez byłych pracowników LOT-u. Okazuje się, że całkiem nieźle sobie radzi, ma spore przychody, jest notowana na giełdzie, kupuje nowe samoloty. Mamy więc ludzi kompetentnych. Ale mamy też spółki, które obsadzają politycy, nie zawsze do tego przygotowani. Swego czasu swoistym kuriozum był fakt, że radzie nadzorczej PLL LOT przewodniczył Władysław Bartoszewski, dla wielu Polaków wybitny historyk i dyplomata. No ale nie sądzę, by znał się na rynkach lotniczych. Takich przykładów można podawać mnóstwo. Podobne błędy popełnia obecna władza. Jeśli się nie opamięta, to jej notowania zaczną zjeżdżać ostro w dół.

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama
zobacz więcej

POLECANE

Money.pl - Kliknij po więcej
Giełda
GPW 2023-02-06 10:58
WIG Informujemy, iż w związku ze zmianami zasad dystrybucji danych GPW wprowadzonymi 1 stycznia 2018 r. notowania dostępne są bezpośrednio na stronie money.pl
WIG20
mWIG40
sWIG80
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2023-01-24
USD 4,3341 +0,23%
EUR 4,7073 -0,24%
CHF 4,7014 -0,22%
GBP 5,3443 -0,38%
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Kliknij po więcej
Surowce - notowania online
Nazwa Jednostka Wartość [USD] Zmiana Ostatnia zmiana
 Złoto uncja 1731,30 +0,00% [21:59]
 Ropa brent baryłka 64,38 +0,00% [21:58]
 Pallad uncja 2680,00 +0,00% [21:57]
 Platyna uncja 1191,10 +0,00% [21:59]
 Srebro uncja 25,11 +0,00% [21:59]
Wspierane przez Money.pl
RZESZÓW WEATHER
Reklama

NASI PARTNERZY

zamknij

Szanowny Czytelniku !

Zanim klikniesz „Zgadzam się” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Zgadzam się” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres.

Zgoda

Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Zaufanych Partnerów Grupy SAGIER Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno.
Jeśli nie chcesz wyrazić zgody, kliknij „Nie teraz”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz edytować zakres zgody, w tym wycofać ją całkowicie, przechodząc na naszą stronę polityki prywatności. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych w celach marketingowych Zaufanych Partnerów. Zaufani Partnerzy to firmy z obszaru e-commerce i reklamodawcy oraz działające w ich imieniu domy mediowe i podobne organizacje, z którymi Grupa SAGIER współpracuje.
Podmioty z Grupy SAGIER w ramach udostępnianych przez siebie usług internetowych przetwarzają Twoje dane we własnych celach marketingowych w oparciu o prawnie uzasadniony, wspólny interes podmiotów Grupy SAGIER. Przetwarzanie takie nie wymaga dodatkowej zgody z Twojej strony, ale możesz mu się w każdej chwili sprzeciwić. O ile nie zdecydujesz inaczej, dokonując stosownych zmian ustawień w Twojej przeglądarce, podmioty z Grupy SAGIER będą również instalować na Twoich urządzeniach pliki cookies i podobne oraz odczytywać informacje z takich plików. Bliższe informacje o cookies znajdziesz w akapicie „Cookies” pod koniec tej informacji.

Administrator danych osobowych

Administratorami Twoich danych są podmioty z Grupy SAGIER czyli podmioty z grupy kapitałowej SAGIER, w której skład wchodzą Sagier Sp. z o.o. ul. Mieszka I 48/50, 35-303 Rzeszów oraz Podmioty Zależne. Ponadto, w świetle obowiązującego prawa, administratorami Twoich danych w ramach poszczególnych Usług mogą być również Zaufani Partnerzy, w tym klienci.
PODMIOTY ZALEŻNE:
http://www.biznesistyl.pl/
http://poradnikbudowlany.eu/
http://modnieizdrowo.pl/
http://www.sagier.pl/
Jeżeli wyrazisz zgodę, o którą wyżej prosimy, administratorami Twoich danych osobowych będą także nasi Zaufani Partnerzy. Listę Zaufanych Partnerów możesz sprawdzić w każdym momencie na stronie naszej polityki prywatności i tam też zmodyfikować lub cofnąć swoje zgody.

Podstawa i cel przetwarzania

Twoje dane przetwarzamy w następujących celach:
• 1. Jeśli zawieramy z Tobą umowę o realizację danej usługi (np. usługi zapewniającej Ci możliwość zapoznania się z jednym z naszych serwisów w oparciu o treść regulaminu tego serwisu), to możemy przetwarzać Twoje dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.
• 2. Zapewnianie bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszanie naszych usług i dopasowanie ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach), jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług (np. jeśli interesujesz się motoryzacją i oglądasz artykuły w biznesistyl.pl lub na innych stronach internetowych, to możemy Ci wyświetlić reklamę dotyczącą artykułu w serwisie biznesistyl.pl/automoto. Takie przetwarzanie danych to realizacja naszych prawnie uzasadnionych interesów.
• 3. Za Twoją zgodą usługi marketingowe dostarczą Ci nasi Zaufani Partnerzy oraz my dla podmiotów trzecich. Aby móc pokazać interesujące Cię reklamy (np. produktu, którego możesz potrzebować) reklamodawcy i ich przedstawiciele chcieliby mieć możliwość przetwarzania Twoich danych związanych z odwiedzanymi przez Ciebie stronami internetowymi. Udzielenie takiej zgody jest dobrowolne, nie musisz jej udzielać, nie pozbawi Cię to dostępu do naszych usług. Masz również możliwość ograniczenia zakresu lub zmiany zgody w dowolnym momencie.

Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania, czyli w przypadku udzielenia zgody do momentu jej cofnięcia, ograniczenia lub innych działań z Twojej strony ograniczających tę zgodę, w przypadku niezbędności danych do wykonania umowy, przez czas jej wykonywania i ewentualnie okres przedawnienia roszczeń z niej (zwykle nie więcej niż 3 lata, a maksymalnie 10 lat), a w przypadku, gdy podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora, do czasu zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu.

Przekazywanie danych

Administratorzy danych mogą powierzać Twoje dane podwykonawcom IT, księgowym, agencjom marketingowym etc. Zrobią to jedynie na podstawie umowy o powierzenie przetwarzania danych zobowiązującej taki podmiot do odpowiedniego zabezpieczenia danych i niekorzystania z nich do własnych celów.

Cookies

Na naszych stronach używamy znaczników internetowych takich jak pliki np. cookie lub local storage do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronach, aplikacjach i w Internecie. W ten sposób technologię tę wykorzystują również podmioty z Grupy SAGIER oraz nasi Zaufani Partnerzy, którzy także chcą dopasowywać reklamy do Twoich preferencji. Cookies to dane informatyczne zapisywane w plikach i przechowywane na Twoim urządzeniu końcowym (tj. twój komputer, tablet, smartphone itp.), które przeglądarka wysyła do serwera przy każdorazowym wejściu na stronę z tego urządzenia, podczas gdy odwiedzasz strony w Internecie. Szczegółową informację na temat plików cookie i ich funkcjonowania znajdziesz pod tym linkiem. Pod tym linkiem znajdziesz także informację o tym jak zmienić ustawienia przeglądarki, aby ograniczyć lub wyłączyć funkcjonowanie plików cookies itp. oraz jak usunąć takie pliki z Twojego urządzenia.

Twoje uprawnienia

Przysługują Ci następujące uprawnienia wobec Twoich danych i ich przetwarzania przez nas, inne podmioty z Grupy SAGIER i Zaufanych Partnerów:
1. Jeśli udzieliłeś zgody na przetwarzanie danych możesz ją w każdej chwili wycofać (cofnięcie zgody oczywiście nie uchyli zgodności z prawem przetwarzania już dokonanego na jej podstawie);
2. Masz również prawo żądania dostępu do Twoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych, wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym w Polsce jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Pod tym adresem znajdziesz dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych i Twoich uprawnień.