Reklama

Biznes

116 mln euro dla ukraińskich uczniów w Polsce. Województwo podkarpackie na tym też skorzysta

Źródło: Serwis informacyjny Komisji Europejskiej / Opracowanie AC
Dodano: 21.01.2025
Foto: Serwis informacyjny Komisji Europejskiej
Foto: Serwis informacyjny Komisji Europejskiej
Share
Udostępnij

Wiceprzewodnicząca wykonawcza KE Roxanna Mînzatu ogłosiła podczas pobytu w Warszawie pakiet wsparcia w wysokości 116 mln euro dla ukraińskich dzieci uczących się w polskich szkołach. To z pewnością spory zastrzyk gotówki, która zostanie spożytkowana na miejscu, gdyż ma wspierać ukraińskich uczniów uczęszczających do szkół w Polsce. Środki te pomogą im lepiej zintegrować się ze społeczeństwem i poprawią ich perspektywy na rynku pracy.

W poniedziałek 20 stycznia w Warszawie wiceprzewodnicząca wykonawcza do spraw praw socjalnych i umiejętności, wysokiej jakości miejsc pracy i gotowości Roxanna Mînzatu, wraz z polską minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyną Pełczyńską-Nałęcz, przedstawiła pakiet mający pomóc w integracji 30 tysięcy ukraińskich uczniów w polskich szkołach. Pakiet wsparcia składa się z 96 mln euro z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (EFS+) oraz 20 mln euro od polskiego rządu i zostanie wykorzystany m.in. na zatrudnianie asystentów międzykulturowych, szkolenia dla nauczycieli i poprawę opieki psychologicznej. 

Podczas pobytu w Warszawie wiceprzewodnicząca Mînzatu spotkała się również z ministrą ds. edukacji Barbarą Nowacką i ministrą ds. równości Katarzyną Kotulą. Pierwszego dnia wizyty spotka się również z ministrem nauki i szkolnictwa wyższego Marcinem Kulaskiem. 

Po południu weźmie udział w dialogu młodzieżowym, angażując młodych ludzi z całej Polski w dyskusję na temat umiejętności korzystania z mediów, dezinformacji i aktywności obywatelskiej. Dialog ten będzie stanowił podstawę do przeprowadzenia przez Komisję przeglądu Planu działania w dziedzinie edukacji cyfrowej i przyszłego Planu działania na rzecz cyfrowego kształcenia i szkolenia. 

We wtorek wiceprzewodnicząca KE spotka się z partnerami społecznymi w ramach pierwszego dialogu na temat polityki społecznej i weźmie udział w nieformalnym spotkaniu unijnych ministrów edukacji, które będzie kontynuowane w środę i koncentruje się na promowaniu wysokiej jakości edukacji włączającej w UE. Jej wizyta kończy się spotkaniami z przedstawicielami Komisji Spraw Europejskich, Polityki Społecznej i Rodziny oraz Komisji ds. Edukacji i Nauki. 

Wiceprzewodnicząca wykonawcza Mînzatu powiedziała: – Od czasu nielegalnej inwazji Rosji w lutym 2022 r. Polacy otworzyli swoje serca i domy, aby powitać Ukraińców. Wiele osób uciekających było dziećmi, a kontynuowanie edukacji szkolnej ma zasadnicze znaczenie dla ich rozwoju. Ogłoszone dziś fundusze będą wspierać ukraińskich uczniów uczęszczających do szkół w Polsce, pomogą im lepiej zintegrować się ze społeczeństwem i poprawią ich perspektywy na rynku pracy. Dzisiejszy świat to świat cyfrowy, a mój pierwszy dialog z młodymi ludźmi będzie dyskusją o tym, w jaki sposób dezinformacja może się szerzyć w internecie. Konieczne jest, aby młodzi ludzie posiadali umiejętności niezbędne do zrozumienia, co jest prawdą i faktem a co fałszywą informacją i dezinformacją. Wyposażając ich w umiejętności cyfrowe i rozwijając ich kompetencje, pomagamy młodym ludziom stać się bardziej świadomymi w dobie cyfrowej. Dzięki temu, że młodzi ludzie są lepiej poinformowani, nasze społeczeństwa są bardziej odporne.

Dialog młodzieżowy można śledzić online w poniedziałek 20 stycznia od godz. 16.00 czasu środkowoeuropejskiego. 

Czytaj także:

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama

Najnowsze

Reklama

Polecane

Reklama

Najpopularniejsze

Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy