Reklama

Biznes

Wniesienie przedsiębiorstwa prowadzonego wspólnie w formie spółki cywilnej do spółki z o.o.

Komentarz AXELO (aplikant adwokacji Aneta Skowron-Biały)
Dodano: 29.08.2017
34186_pib
Share
Udostępnij

Wniesienie przedsiębiorstwa prowadzonego wspólnie z drugim wspólnikiem w formie spółki cywilnej aportem do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością nie spowoduje – na dzień objęcia udziałów w tej spółce – powstania zobowiązania w podatku dochodowym od osób fizycznych po stronie wspólnika spółki cywilnej. Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 109 ustawy o PIT, wartość nominalna udziałów objętych w zamian za aport stanowiący przedsiębiorstwo jest zwolniona od podatku dochodowego.  Nominalna wartość udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością albo wkładów w zamian za wkład niepieniężny jest uważana za przychody z kapitałów pieniężnych. Jeśli jednak przedmiotem wkładu niepieniężnego (aportu) jest przedsiębiorstwo bądź jego zorganizowana część, to nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną objętych w zamian za taki wkład niepieniężny jest wolna od podatku dochodowego.

Tak: Interpretacja Indywidualna Dyrektora Krajowej Izby Skarbowej z dnia 10 sierpnia 2017 r. nr 0113-KDIPT2-3.4011.134.2017.2.IS

Komentarz AXELO (aplikant adwokacki Aneta Skowron-Biały)

Omawiana Interpretacja Indywidualna Dyrektora Krajowej Izby Skarbowej dotyczy sytuacji wniesienia aportem przez osobę fizyczną, prowadzącą działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej, przedsiębiorstwa prowadzonego wraz z drugim wspólnikiem do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, w zamian za nabycie udziałów w tej spółce o wartości nominalnej odpowiadającej wartości rynkowej wnoszonego aportu.

Wskazujemy, że zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 109 Ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. Dz. U. z 2016 r. poz. 2032 z późn. zm., dalej jako – „ustawa o PIT”) zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych są „przychody, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 9, jeżeli przedmiotem wkładu niepieniężnego jest przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część”.

Warunkiem koniecznym do ww. zwolnienia jest to, aby  przedmiotem wkładu niepieniężnego do spółki kapitałowej było przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.

Zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego, przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej. Obejmuje ono w szczególności: oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa); własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości; prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych; wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne; koncesje, licencje i zezwolenia; patenty i inne prawa własności przemysłowej; majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne; tajemnice przedsiębiorstwa; księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Zgodnie zaś z art. 5a pkt 4 ustawy o PIT „zorganizowana część przedsiębiorstwa jest to organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.”

W omawianej interpretacji indywidualnej, przedsiębiorstwo, które ma być wniesione aportem do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, wypełniło zakres przedmiotowy definicji określonej w Kodeksie cywilnym.

Jak wskazuje Dyrektor Krajowej Izby Skarbowej w omawianej interpretacji indywidualnej, w przedstawionym stanie faktycznym po stronie wnioskodawcy nie wystąpi zobowiązanie w podatku dochodowym od osób fizycznych, bowiem w przypadku objęcia udziałów w zamian za wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa, w momencie wniesienia wkładu po stronie podmiotu obejmującego udziały powstaje przychód, który na mocy  przepis ustawy o podatku od osób fizycznych jest zwolniony z opodatkowania w/w podatkiem.

Biorąc pod uwagę stanowisko organu, należy zwrócić uwagę na konieczność weryfikacji, czy składniki majątku, które będą wnoszone aportem do spółki kapitałowej stanowią przedsiębiorstwo lub jego zorganizowaną część w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Aby szczegółowo omówić poruszone zagadnienia, skontaktuj się z AXELO. www.axelo.pl

Informacje zawarte w niniejszym artykule/komentarzu mają charakter skrótowy i informacyjny. Informacje te nie powinny zastępować szczegółowej analizy poruszanych w nim zagadnień, jak również stanowić podstawy podejmowania decyzji biznesowych lub jakichkolwiek innych czynności prawnych lub faktycznych.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy