Nie można dzielić jednej czynności prawnej na dwie odrębne części tylko z tego powodu, że dotyczy ona majątku małżonków. Z brzmienia przepisu art. 9 pkt 10 lit. i ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika, że od podatku zwolnione są pożyczki udzielane przez wspólnika spółce kapitałowej. Bez znaczenia pozostaje zaś fakt, iż wspólnik pozostaje w ustawowej wspólności małżeńskiej. Zwolnienie z opodatkowania określonego w powołanym przepisie nie jest uwarunkowane spełnieniem dodatkowej przesłanki w postaci występowania określonego ustroju majątkowego u wspólnika udzielającego pożyczki spółce kapitałowej. Jeżeli pożyczki udziela wspólnik, to cała pożyczka korzysta ze zwolnienia niezależnie od ustanowionej wspólności majątkowej małżeńskiej.
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, 2461-IBPB-2-1.4514.585.2016.1.BJ
Komentarz AXELO (radca prawny Michał Sowa)
Interpretacja dotyczy sytuacji, w której wspólnik Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością udziela tejże Spółce pożyczki, pozostając przy tym w ustroju wspólności majątkowej małżeńskiej. Od udzielonej Spółce pożyczki Spółka nie zadeklarowała i nie zapłaciła podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie zwolnienia, o którym mowa w art. 9 pkt 10 lit. i) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.
W związku z powyższym powstało pytanie, czy w przypadku udzielenia przez wspólnika, który pozostaje w majątkowej wspólności ustawowej, pożyczki Spółce z o.o., czynność ta w całości korzysta ze zwolnienia na podstawie art. 9 pkt 10 lit. i) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, czy też od połowy sumy pożyczki (z uwagi na majątkową wspólność ustawową obowiązującą w małżeństwie wspólnika) należy zapłacić 2% podatek od czynności cywilnoprawnych.
W ocenie wnioskodawcy, zwolnieniu, o którym mowa w art. 9 pkt 10 lit. i) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, podlega cała czynność prawna, jaką jest w tym przypadku udzielenie pożyczki i nie można dzielić jednej czynności prawnej na dwie odrębne części z uwagi na fakt, że pożyczka udzielana jest z majątku wspólnego. Wnioskodawca argumentował ponadto, iż bez względu na ustrój wspólności ustawowej obowiązujący w małżeństwie wspólnika, może on zarówno samodzielnie udzielić Spółce pożyczki z majątku wspólnego, jak i razem ze współmałżonkiem i taka czynność każdorazowo korzysta ze zwolnienia na podstawie art. 9 pkt 10 lit. i) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.
Zaprezentowane stanowisko zostało przez Dyrektora Izby Skarbowej uznane za prawidłowe. Zgodnie z literalnym brzmieniem przepisu art. 9 pkt. 10 lit. i) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, zwalnia się od podatku pożyczki udzielane przez wspólnika (akcjonariusza) spółce kapitałowej. Przepis ten nie przewiduje zatem żadnych dodatkowych warunków, które należy spełnić, aby skorzystać ze zwolnienia, np. w postaci występowania określonego ustroju majątkowego u wspólnika udzielającego pożyczki spółce kapitałowej. Jedyną zatem przesłanką do skorzystania z przedmiotowego zwolnienia jest określony w/w przepisem status pożyczkodawcy (wspólnik lub akcjonariusz) i pożyczkobiorcy (spółka kapitałowa).
Przedstawiona interpretacja korzystnie wpłynie na ujednolicenie poglądów w zakresie przesłanek korzystania z preferencji podatkowych. Trudne do akceptacji byłoby stanowisko przeciwne, uzależniające możliwość skorzystania z omawianego zwolnienia od spełnienia jeszcze innych, nie ujętych w przepisie art. 9 pkt. 10 lit. i) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, warunków, jako pozostające w sprzeczności z literalnym brzmieniem powołanego przepisu. Gdyby faktycznym pożyczkodawcą w omawianej sytuacji był małżonek wspólnika, oczywiście taka czynność prawna nie mogłaby podlegać zwolnieniu od podatku. Jednak w zaprezentowanym stanie faktycznym niecelowe i krzywdzące byłoby „dzielenie” pożyczkodawców pod kątem występowania określonego ustroju majątkowego, rzutujące na możliwość (bądź jej brak) skorzystania z preferencji podatkowych.
Aby szczegółowo omówić poruszone zagadnienia, skontaktuj się z AXELO. www.axelo.pl
Informacje zawarte w niniejszym artykule/komentarzu mają charakter skrótowy i informacyjny. Informacje te nie powinny zastępować szczegółowej analizy poruszanych w nim zagadnień, jak również stanowić podstawy podejmowania decyzji biznesowych lub jakichkolwiek innych czynności prawnych lub faktycznych.
Radca prawny Michał Sowa