Reklama

Biznes

Jak wybrać odpowiedni system ERP dla Twojej firmy Praktyczny przewodnik

Artykuł sponsorowany
Dodano: 18.02.2025
główne_20250218090805_download
Share
Udostępnij

System ERP jest narzędziem informatycznym służącym do kompleksowego zarządzania firmą. Na jego wdrożenie decyduje się coraz więcej przedsiębiorstw, ale ponieważ rozwiązań z tego zakresu jest dostępnych sporo, a przy tym większość z nich zapewnia dużą elastyczność, wybór nie jest wcale prosty.

Podstawą działania systemu ERP jest integracja różnych obszarów działalności i stworzenie wspólnej bazy danych. Wiele procesów można zautomatyzować, zyskuje się przy tym dostęp do wielu narzędzi analitycznych. System ERP składa się z modułów, które w zależności od branży i charakteru działalności mogą się różnić, dlatego nie zawsze w równym stopniu sprawdzi się to samo rozwiązanie. Jak więc wybrać odpowiednio?

Kluczem jest zrozumienie potrzeb

Najważniejsze jest określenie indywidualnych potrzeb firmy. Należy sprecyzować, jakie działy będą korzystać z ERP i jakie procesy ma usprawniać oprogramowanie. Warto też uwzględnić plany na przyszłość, co jest o tyle istotne, że część systemów ERP można rozszerzać o kolejne moduły związane z nowym kierunkiem rozwoju. Żeby mieć pełniejszy obraz, na tym etapie warto zaangażować przedstawicieli różnych działów, którzy najlepiej określą, co jest im potrzebne.

Przegląd dostępnych programów

Kiedy już wiemy, jakie są nasze potrzeby, możemy przyjrzeć się dostępnym opcjom. Przeglądając kolejne programy, musimy spojrzeć na to, czy poszczególne systemy ERP zawierają wszystkie moduły, na jakich nam zależy. Ważne, czy system jest skalowalny, czyli będzie pozwalał na rozszerzenie funkcji. Istotną kwestią jest to, w jakim zakresie możliwa jest integracja z innymi narzędziami już stosowanymi w firmie. Warto też zweryfikować, czy interfejs jest wygodny w obsłudze, najlepiej, jeśli jest dostępna wersja demo.

Sprecyzowanie budżetu

Tak jak różne są programy, z jakimi się zetkniemy, tak inne będą ich ceny. Ponadto dochodzi koszt wdrożenia, migracji danych, przeprowadzenia szkoleń dla pracowników, a także koszty utrzymania i aktualizacji. Rozpiętości mogą być spore, dlatego od razu należy zweryfikować wszystkie te kwoty i określić budżet, jaki będzie na ten cel przeznaczony. Niewielki system ERP, gdzie modułów jest kilka, a wdrożenie zajmie parę dni, jest bez porównania tańszy niż ten, gdzie w grę wchodzi bardzo rozbudowane oprogramowanie, gdzie wdrożenie potrwa miesiące.

Opinie i rekomendacje użytkowników

Podobnie jak w przypadku innych narzędzi informatycznych do firmy, tak i tutaj przed podjęciem ostatecznej decyzji warto przejrzeć rekomendacje i opinie użytkowników, które z danych systemów ERP korzystają. ERP ma nam ułatwić codzienną pracę, dlatego powinniśmy sprawdzić, czy sprostał oczekiwaniom innych firm.

Podsumowanie

Dzięki systemowi ERP poprawia się wydajność i efektywność, jest lepsza komunikacja wewnątrz firmy, a wiele powtarzalnych czynności da się zautomatyzować. Zarządzanie firmą wejdzie na nowy poziom, ale pod warunkiem, że wybór dostawcy będzie przemyślany pod każdym względem.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy