Robot pirotechniczny nowej generacji trafił do straży granicznej z lotniczego przejścia granicznego Rzeszów-Jasionka. Robot będzie wykorzystywany m.in. w rozpoznawaniu pozostawionych bagaży i podejrzanych przedmiotów, neutralizowaniu zagrożeń oraz do rozpoznania chemicznego i działań ratowniczych. Kosztował ponad 1 mln zł.
Robot IBIS waży 300 kg, ale ma bardzo dobre właściwości trakcyjne (6 niezależnie sterowanych kół) i osiąga dużą prędkość (do 10 km/h). Na akumulatorach może pracować ponad 4 godziny, przy odległości pomiędzy robotem a sterującym nim operatorem wynoszącej do 1000 m. Ramię robota ma zasięg ponad 3 m i pozwala podnosić przedmioty ważące do 70 kg, co jest szczególnie istotne przy wadze bagażu rejestrowanego, która na rejsach transatlantyckich może wynosić ponad 30 kg.
Robot rozpozna, przewiezie i zneutralizuje zagrożenie
Robot IBIS jest przeznaczony do prowadzenia działań pirotechnicznych i rozpoznania, a w lotniczych przejściach granicznych wykorzystywany jest przede wszystkim w przypadku ujawnienia pozostawionego na lotnisku bagażu lub innego podejrzanego przedmiotu. W takim przypadku za pomocą robota można rozpoznać niebezpieczny przedmiot, wywieźć go w wyznaczone miejsce, a następnie dokonać neutralizacji zagrożenia. Po zamontowaniu dodatkowych urządzeń robot może być również wykorzystywany do prowadzenia rozpoznania chemicznego i działań ratowniczych.
Robot IBIS to polska konstrukcja, opracowana przez Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów w Warszawie. Taki roboty pirotechniczne wykorzystywane są już na lotniskach w Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Katowicach, Modlinie, Poznaniu, Wrocławiu, Szczecinie Łodzi i Lublinie.
Płk SG Robert Rogoz, komendant Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej podkreślił, że robot może być wykorzystywany również na innych przejściach granicznych, także drogowych. – Specjalistyczny sprzęt pirotechniczny doskonale wpisze się w realizację codziennych zadań i będzie dużym wsparciem dla funkcjonariuszy Straży Granicznej – dodał komendant Placówki SG w Rzeszowie -Jasionce ppłk Maciej Pruski.
Michał Tabisz, prezes portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka, zwrócił uwagę na przydatność robota przy stale wzrastającym na lotnisku ruch podróżnych (z lotniska korzysta ponad 700 tys. osób) – Niedługo uruchamiamy ponownie połączenie transatlantyckie i w tym kontekście nowy sprzęt daje pasażerom dodatkowy komfort, dzięki niemu wzrośnie poziom bezpieczeństwa – dodał Michał Tabisz.
Robot zakupiła dla straży granicznej wojewoda podkarpacki za 1 037 000,00 zł.