Bezzałogowe statki powietrzne są obecnie zupełnie inaczej postrzegane w Polsce niż jeszcze kilka lat temu – od zabawek służących do obserwacji i filmowania wesel, osiągnęły pozycję specjalistycznych narzędzi. I słusznie. Jednym z najważniejszych sektorów, w którym przeszły tak diametralną przemianę, jest rolnictwo.
Drony jako nośnik receptorów
Drony same w sobie nie mogą zbyt wiele. Są jedynie (albo aż) platformą przystosowaną do transportu sensorów, które rejestrują interesujące nas dane. W innym przypadku, ich użyteczność sprowadzałaby się do poziomu zdalnie sterowanego modelu przeznaczonego głównie do zabawy. Filmowanie w rozdzielczości 4K także wymaga sensora – wysokorozdzielczej kamery cyfrowej.
Jeśli chodzi o rolnictwo precyzyjne, to sprawa jest zdecydowanie bardziej złożona. Oceniając kondycję uprawy, jej stopień transpiracji czy zapotrzebowanie na azot, wykorzystujemy spektra światła niewidoczne dla ludzkiego oka. Jest to m. in. bliska podczerwień. Mówiąc krótko, wartość jej odbicia determinuje stopień żywotności roślin. Niezwykle istotna jest rozdzielczość uzyskanych zobrazowań – te mające źródło w satelitach nie dorównują w tym aspekcie danym dronowym. Darmowe dane satelitarne z Sentinel charakteryzują się pikselem o wielkości 10m x 10m, z kolei przy pomocy bezzałogowca wyposażonego w kamerę multispektralną możemy uzyskać piksel 1cm x 1cm.
Rolnictwo precyzyjne
Biorąc pod uwagę obecne ceny nawozów oraz środków ochrony roślin, precyzyjne rolnictwo staje się jedyną drogą do utrzymania opłacalności produkcji w gospodarstwach rolnych. W takiej sytuacji coraz więcej rolników decyduje się na stosowanie związanych z nim metod. Jedną z nich są badania fotogrametryczne i teledetekcyjne wykonywane przy pomocy wielowirnikowca lub płatowca. Ich rezultaty umożliwiają zróżnicowane nawożenie, punktowe i strefowe opryski, jak również prognozowanie plonów czy wykrywanie obecności szkodników lub patogenów. Tego typu monitoring i zabiegi agrotechniczne pozwalają na zwiększenie efektywności produkcji roślinnej, oszczędność czasu i pieniędzy oraz redukcję negatywnego wpływu na środowisko naturalne. Stosowanie pestycydów możemy ograniczyć nawet o 80 proc., natomiast zużycie azotu do 30 proc. – a wszystko przy takich samych lub nawet wyższych plonach.
Firma CUD – Centrum Usług Dronowych
Centrum Usług Dronowych powstało trzy lata temu dzięki połączeniu sił przedsiębiorców związanych z branżą UAV z Rzeszowa i Lublina. Od początku celem projektu było stworzenie podmiotu, który będzie świadczył kompleksowe usługi przy pomocy BSP. Jednak wykonanie nalotu to dopiero pierwszy etap – potem musimy skalibrować i oczyścić zebrany materiał, a następnie połączyć w mapy, na podstawie których przeprowadzamy finalne analizy. Dlatego też postanowiliśmy aplikować do programu Start in Podkarpackie, aby opracować oprogramowanie do pomiarów multispektralnych w leśnictwie i rolnictwie. Wychodząc naprzeciw potrzebom naszych klientów, stworzyliśmy algorytmy bazujące na sztucznej inteligencji i uczeniu maszynowym. Umożliwiają one m. in. automatyczne obliczanie sadzonek, wykrywanie drzewostanów zainfekowanych pasożytami czy lokalizację problematycznych obszarów uprawy. Planujemy dalszy rozwój aplikacji poprzez dodawanie kolejnych tego typu funkcji.
Dronowa przyszłość
Wszystko wskazuje na to, że branża dronowa będzie coraz szybciej się rozwijać, a technologie z nią związane upowszechniać. Bezzałogowce latające nad polami czy lasami będą normą – przygotujmy się na dronową przyszłość.
Autor Michał Korzec – analityk Centrum Usług Dronowych Sp. z o.o.
Centrum Usług Dronowych Sp. z o.o.
ul. Przybyszowska 17, 35-213 Rzeszów
biuro@centrumdronowe.pl