Na Podkarpaciu jest pięć okręgów, z których można walczyć o mandat senatora. W mijającej kadencji wszystkie mandaty należą do Zjednoczonej Prawicy – jest czterech senatorów z Prawa i Sprawiedliwości oraz jeden z Suwerennej Polski. W najbliższych wyborach do Sejmu i Senatu, które odbędą się 15 października o fotel senatora z Rzeszowa, czyli z okręgu nr 56 walczyć będzie Jolanta Kaźmierczak, wiceprezydentka Rzeszowa. Dziś to miejsce zajmuje Stanisław Ożóg z PiS, w przeszłości poseł, europoseł i starosta rzeszowski. Jednak to nie Ożóg, a Józef Jodłowski, aktualny starosta rzeszowski będzie kandydatem PiS do Senatu z Rzeszowa.
W czwartek przedstawiciele partii opozycyjnych potwierdzili, że uzyskali porozumienie w kwestii wyborów do Senatu. Na Podkarpaciu o mandat senatora walczyć będzie dwóch przedstawicieli Platformy Obywatelskiej, dwóch reprezentantów Lewicy oraz jedna osoba z Polskiego Stronnictwa Ludowego. W okręgu nr 56, czyli Rzeszów i okolice będzie to Jolanta Kaźmierczak z PO, wiceprezydentka Rzeszowa, współzałożycielka Rzeszowskiej Rady Kobiet, radna miejska. Także kandydat Platformy Obywatelskiej Adam Woś będzie zabiegał o głosy do Senatu z okręgu nr 58 (Przemyśl). W przeszłości Woś był też działaczem PSL-u i choć obecnie jest burmistrzem Sieniawy, ma również doświadczenie parlamentarne. W latach 1993-1997 był senatorem, zaś 2001-2005 posłem. O mandat powalczy najprawdopodobniej z Mieczysławem Golbą, senatorem z Suwerennej Polski.
Z okręgu nr 57 (Krosno) przedstawicielem partii opozycyjnych będzie kandydat Lewicy Stanisław Szałajko. Wiceszef podkarpackiej Lewicy. Aktualnym senatorem z tych terenów jest Alicja Zając, w Senacie zasiadająca od 2010 roku.
Kandydaci na senatorów z Podkarpacia
Także reprezentant Lewicy, Marek Paprocki będzie kandydatem opozycji na senatora z okręgu nr 55 (Mielec). Paprocki jest przewodniczącym Rady Powiatu w Mielcu i zmierzy się najprawdopodobniej z obecnym senatorem z tego okręgu, Zdzisławem Pupą z PiS.
Ciągle nie widomo, kto pojawi się na liście opozycji z okręgu nr 54 (Stalowa Wola), który przypadł Polskiemu Stronnictwu Ludowemu. Dziś senatorem jest tam Janina Sagatowska z PiS. Kandydatem opozycji miał być Ryszard Petru, ekonomista, w przeszłości założyciel partii Nowoczesna, obecnie nie związany z żadną partią. Ten jednak ogłosił na Twitterze, że rezygnuje z walki o mandat w Senacie i chce walczyć o fotel poselski z tego samego okręgu co Sławomir Mentzen z Konfederacji. – Sondaże opozycji stoją. Do wygranej potrzebna jest nowa strategia i nowe otwarcie. Dziś polską racją stanu jest wygranie z PiS i zatrzymanie Konfederacji. Partie te zawarły na naszych oczach faktyczny rozejm i idą ramię w ramię po władzę. A ja nie chcę żyć w kraju czarno-brunatnym. Walczę z Konfederacją nie dlatego, że idea liberalizmu może mieć wkrótce twarz ministra finansów Pana Mentzena. Walczę, gdyż bagatelizowanie praw ekonomii doprowadziło do tego, że od dziesiątków lat pierwsze pokolenie Polek i Polaków doświadcza tu i teraz recesji – napisał na Twitterze Petru.