Reklama

Biznes

Browar Leżajsk pracuje. Żywiec negocjuje sprzedaż

Alina Bosak
Dodano: 27.07.2023
Browar w Leżajsku. Fot. Materiały prasowe/Grupa Żywiec
Browar w Leżajsku. Fot. Materiały prasowe/Grupa Żywiec
Share
Udostępnij

Miał być zamknięty z końcem czerwca, ale będzie pracował co najmniej do końca sierpnia. – Prowadzimy rozmowy na temat sprzedaży – przyznaje Magdalena Brzezińska, kierownik Działu Korporacyjnego Grupy Żywiec, do której należy browar w Leżajsku.

Od lutego trwa społeczna i polityczna batalia o browar w Leżajsku. Rozpoczęła się po tym, kiedy Grupa Żywiec ogłosiła, że w ramach reorganizacji produkcji zamierza zamknąć zakład na Podkarpaciu, a dalsza produkcję rozwijać w czterech innych browarach – w Żywcu, Elblągu, Warce i Namysłowie. Dla Leżajska utrata marki wiązałaby się z utratą pracy 100 osób oraz kłopotami dla ok. 200 osób zatrudnianych przez poddostawców. Liczby w dużych miastach nie robią wrażenia, ale dla powiatowego ośrodka w mało uprzemysłowionej części województwa podkarpackiego są poważnym problemem.

Grupa Żywiec początkowo zdecydowanie przedstawiała swoje stanowisko: browar chce zamknąć, ale markę Leżajsk zamierza zatrzymać i produkować ją po prostu w innym ze swoich polskich browarów.

Sprzedaż browaru – kwestia ceny

W biznesie mówi się, że wszystko jednak jest kwestią ceny. Już w miesiąc po ogłoszeniu planów koncernu informowaliśmy o trzech potencjalnych klientach. Pewnym chętnym była Gmina Leżajsk, która chciałaby utworzyć spółkę publiczno-prywatną. Zainteresowana kupnem leżajskiego browaru była także Manufaktura Piwa Wódki i Wina, należąca m.in. do Janusza Palikota (obecnie sama stoi na granicy bankructwa, ale ma widoki na inwestora). Chętna na zakup miała być też Krajowa Grupa Spożywcza kontrolowana przez Ministerstwo Aktywów Państwowych, ale o tym, czy ona rzeczywiście negocjuje kupno, Grupa Żywiec nie informuje.

– Rozmowy są poufne. Rzeczywiście prowadzimy je z inwestorami zainteresowanymi kupnem Browaru Leżajsk. Więcej szczegółów poza tym, że produkcję przedłużono do 30 sierpnia, nie ujawniamy – mówi Magdalena Brzezińska, kierownik Działu Korporacyjnego Grupy Żywiec, do której należy browar w Leżajsku.

Tajemnica rozmów o sprzedaży

Nie wiadomo też, czy rozmowy obejmują sprzedaż samego zakładu, czy razem z marką. Żywiec upierał się, że marki nie sprzeda. Gmina nie wyobrażała sobie zakupu murów bez etykiety z nazwą Leżajsk na piwach. Negocjacje jednak są rzeczywiście otoczone tajemnicą. Jeszcze w kwietniu wójt gminy Leżajsk Krzysztof Sobejko przyznał, że po złożeniu oferty kupna, otrzymał od doradcy Grupy Żywiec, projekt umowy o zachowaniu poufności przy prowadzeniu negocjacji na temat kupna browaru. Tajemnica i zakaz wypowiadania się na temat browaru miałaby obowiązywać do 5 lat od dokonania transakcji.

Browar Leżajsk w obecnym kształcie działa od 1978 r. Od 2004 r. Leżajsk należy do Grupy Żywiec.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy