Reklama

Biznes

Trzech chętnych na browar Leżajsk. Wśród nich Palikot

Alina Bosak
Dodano: 10.03.2023
72399_janusz
Share
Udostępnij
Gmina Leżajsk oraz należąca do Janusza Palikota Manufaktura Piwa Wódki i Wina – oto dwaj chętni na zakup browaru w Leżajsku. Wspomina się również o Krajowej Grupie Spożywczej kontrolowanej przez Ministerstwo Aktywów Państwowych. Miesiąc temu, 7 lutego, Grupa Żywiec ogłosiła, że zamierza go zamknąć. Dla Leżajska utrata marki wiąże się z utratą pracy 100 osób oraz kłopotami dla ok. 200 osób związanych z poddostawcami.
 
Od razu po ogłoszeniu Grupy Żywiec urosło społeczne oczekiwanie, że samorządowcy i politycy zrobią, co w ich mocy, aby browar zatrzymać. Kłopot w tym, że Grupa Żywiec od początku jasno artykułuje, że browar chce zamknąć, ale markę Leżajsk zamierza zatrzymać i produkować ją po prostu w innym ze swoich polskich browarów. Z tym właśnie nie mogą pogodzić się mieszkańcy Leżajska, a i sporej części Podkarpacia, która browarowi kibicuje. W ciągu miesiąca powstały też ratunkowe scenariusze – opierają się na tym, że browar trzeba odkupić od Grupy Żywiec razem z marką. 

7 marca list intencyjny w sprawie zakupu browaru Leżajsk

I w tym tygodniu posypały się oferty. We wtorek 7 marca list intencyjny złożył Grupie Żywiec wójt Gminy Leżajsk wspólnie z inwestorem, który chciałby stworzyć spółki z gminnym samorządem. Chcą kupić browar z linią technologiczną. 

Natomiast w czwartek 9 marca o złożeniu oferty odkupu browaru i marki Leżajsk od Grupy Żywiec poinformowała w oficjalnym komunikacie Manufaktura Piwa Wódki i Wina – spółka kierowana przez Janusza Palikota, do której należy Browar Tenczynek. Cytowany w komunikacie Palikot twierdzi, że kupując leżajski browar mógłby skokowo zwiększyć udział w rynku swojej firmy, która dziś zderza się z ograniczeniami w zakresie wielkości produkcji, jakie ma w browarze Tenczynek. 
 
– Według dostępnych danych marka Leżajsk to tylko ok. 80 000 hektolitrów produkcji rocznie, w browarze mogącym uwarzyć 1,4 mln hektolitrów. To pokazuje, że nawet pozostawienie marki Leżajsk w dyspozycji nowego inwestora będzie wymagało posiadania silnego portfolio własnych marek lub pomysłów na nowe marki, by utrzymać browar. Mamy jedno i drugie w swoim posiadaniu. Zwróciliśmy się do władz Leżajska z propozycją współdziałania na rzecz odkupienia browaru przez Manufakturę Piwa Wina i Wódki — twierdzi Palikot. On też wspomina, że gmina mogłaby dołączyć do inwestycji jako udziałowiec. 
 
Póki co, w piątek 10 marca, Magdalena Brzezińska, dyrektor ds. korporacyjnych Grupy Żywiec powiedziała w ISBiznes.pl, że oferta Janusza Palikota jeszcze do Grupy Żywiec nie wpłynęła. 

Grupa Żywiec na razie nie chce rozmawiać o sprzedaży

Z kolei wójt gminy Leżajsk Krzysztof Sobejko po złożeniu listu intencyjnego w sprawie zakupu browaru, relacjonował spotkanie z przedstawicielami Grupy Żywiec w Sejmie z udziałem parlamentarzystów i przedstawicieli rządu: „Usłyszeliśmy, dobrze znaną z poprzednich spotkań tezę: przyczyną likwidacji Browaru Leżajsk są względy ekonomiczne (…) Nowością na spotkaniu było to, że Grupa Żywiec, jak twierdzą jej przedstawiciele, nigdy nie mówiła, że nie sprzeda browaru podmiotowi, który będzie chciał dalej produkować piwo. Ja słyszałem na spotkaniach i w mediach, że jest inaczej. Zmiana stanowiska bardzo mnie ucieszyła. Zwłaszcza, że wczoraj (7 marca – dop. red.) o godzinie 11.00, czyli przed moim pierwszym spotkaniem, w którym uczestniczył członek Rady Nadzorczej Grupy Żywiec, nasz przedstawiciel oficjalnie powiadomił Grupę Żywiec, że jesteśmy zainteresowani zakupem browaru z zamiarem produkcji w nim piwa. I tu pojawia się kolejna nowość w tzw. dialogu prowadzonym przez Grupę Żywiec. Słyszymy: my (Grupa Żywiec) chcemy zabrać maszyny z Browaru Leżajsk, bo są nam potrzebne. Pytam, w którym browarze chcecie je postawić? Brak odpowiedzi. Czyli mogą sprzedać samochód, ale wcześniej chcą z niego wymontować silnik. W sumie twierdzą, że nie mogą jeszcze rozmawiać o sprzedaży. Nie myślą jeszcze o tym”.
 
Jak zauważa wójt, teraz koncern skupia się na zakończeniu negocjacji z pracownikami w sprawie odpraw.
 
Browar Leżajsk w obecnym kształcie działa od 1978 r. Od 2004 r. Leżajsk należy do Grupy Żywiec. 7 lutego br. Grupa Żywiec poinformowała o „reorganizacji swojej produkcji w Polsce"” Oznacza ona likwidację browaru w Leżajsku do 30 czerwca br. Grupa Żywiec zamierza rozwijać cztery inne swoje browary — w Żywcu, Elblągu, Warce i Namysłowie.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy