Na Podkarpaciu działa wielu startupowców, którzy mają innowacyjne pomysły biznesowe. Część z nich skupiona jest wokół różnych organizacji i instytucji, część prowadzi działalność w przydomowych garażach. Ilu faktycznie ich jest i na jaką skalę działają? Fundacja Startup Poland przygotowuje raport na temat kondycji polskich startupów i w tym celu opracowała specjalną ankietę. – Namawiamy startupowców do wypełnienia ankiety i wyjścia z cienia – mówi Mariusz Bednarz, prezes Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A., która wspiera podkarpackie środowisko startupowe i pomaga mu w rozwoju działalności.
Fundacja Startup Poland od kilku lat prowadzi badania rynku startupów w Polsce, których efektem jest coroczny, ogólnopolski raport o polskich startupach, dający możliwie jak najszerszą wiedzę o tej branży. Badanie jest niezależne i audytowane.
Raport pozwala ocenić rozwój branży, źródła finansowania startupów czy np. udział kobiet tworzących startupy. Badanie znajduje pozytywny wydźwięk wśród osób decyzyjnych na szczeblu centralnym, samorządowym oraz w środowisku biznesowym, co może przełożyć się na nawiązanie współpracy czy znalezienie inwestora.
Raport może zwrócić uwagę inwestorów na podkarpackie startupy
Na potrzeby raportu Fundacja Startup Poland przygotowała specjalną ankietę do wypełnienia przez startupy. Ankieta przygotowana jest przez specjalistów, składa się z kilku pytań, a jej wypełnienie zajmuje ok. 5-7 minut. Można ją wypełnić do końca lipca. Z perspektywy województwa podkarpackiego ważne jest jej uzupełnienie przez jak największą liczbę startupów, by raport odzwierciedlał faktyczną sytuację i potencjał tej branży na Podkarpaciu.
– Chcemy, aby ankietę wypełniło jak najwięcej startupowców. Pozwoli to województwu podkarpackiemu znaleźć się na właściwym miejscu na startupowej mapie Polski i może zaowocować nawiązaniem relacji biznesowych przez nasze startupy z funduszami inwestycyjnymi oraz aniołami biznesu – tłumaczy Mariusz Bednarz, prezes Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A.
W poprzedni raportach prym wiodły Warszawa, Kraków, Wrocław i Lublin, co było efektem m.in. aktywności startupów w wypełnianiu ankiety. Rzeszów i Podkarpacie wypadły gorzej, tymczasem w rzeczywistości projektów startupowych jest więcej, a środowisko startupowe w województwie szybko się rozwija, koncentrując działalność w Rzeszowie i okolicach, a także w Mielcu i Stalowej Woli.
RARR S.A. wspiera podkarpackie startupy
Dużą zasługę w opiece i promowaniu startupów ma Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A., która wspiera je m.in. w Preinkubatorze Akademickim czy Inkubatorze Technologicznym w Jasionce, gdzie na preferencyjnych warunkach mogą wynajmować pomieszczenia i korzystać z usług specjalistów. W ubiegłym roku RARR S.A. realizowała projekt Platformy Startowe TechnoParkBiznesHub, do którego zgłosiło się blisko 300 mieszkańców Podkarpacia, by aplikować o dotację w wysokości nawet 800 tys. zł. Dotację otrzymało kilkanaście startupów, które już dopracowują i rozwijają swoje produkty i usługi.
RARR S.A. jest też pomysłodawcą Start In Podkarpackie, inicjatywy, która wystartowała w 2016 roku, a jej celem jest promowanie związanych z województwem startupów, wspieranie ich rozwoju, umożliwianie dostępu do niezbędnej wiedzy, aktywowanie lokalnej społeczności i rozbudowywanie już funkcjonującego ekosystemu.
Mariusz Bednarz, prezes RARR S.A., twierdzi, że społeczność startupowa jest jedną z najlepszych wizytówek Podkarpacia, a ekosystemy tworzone przez młodych przedsiębiorców i miłośników nowych technologii przyczyniają się do powstawania nowych firm, wzrostu samozatrudnienia i rozwoju innowacji. – Wsparcie startupów z regionu jest jednym z kluczowych zadań realizowanych przez RARR. Każdy, kto ma pomysł na ciekawy, innowacyjny biznes oparty na nowych technologiach, może się do nas zgłosić – przyznaje Mariusz Bednarz. – Zachęcamy startupowców do wypełnienia ankiety i wyjścia z cienia. Sukces startupów z platform startowych pokazuje, że warto pokazać się i walczyć o dofinansowanie pomysłów biznesowych.
Ankietę można wypełnić pod tym linkiem http://raport2018.strikingly.com/