Reklama

Biznes

Brak wskazania na refakturze dokładnych wydatków, uniemożliwia zaliczenie ich do kosztów uzyskania przychodów

Komentarz AXELO (aplikantka radcowska Elżbieta Nowak)
Dodano: 11.08.2017
34081_biznes
Share
Udostępnij

Brak wskazania na refakturze otrzymanej od podwykonawcy dokładnych wydatków, uniemożliwia zaliczenie ich do kosztów uzyskania przychodów

Aby wydatki wykazane na refakturze, mogły zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, muszą spełniać przesłanki wynikające z ogólnej definicji kosztów podatkowych, sformułowanej w art. 15 ust. 1 updop. Należy więc wykazać ich bezpośredni bądź pośredni związek z prowadzoną działalnością, wpływ na wielkość osiągniętego przychodu oraz prawidłowo udokumentować. Brak wskazania na refakturze otrzymanej od podwykonawcy dokładnych wydatków, poniesionych w związku z realizacją umowy, uniemożliwia przyjęcie, że wydatki te stanowią koszty uzyskania przychodów. Zbyt ogólne zapisy na dokumencie od kontrahenta mogą skutkować tym, że nie będą mogły stanowić kosztów uzyskania przychodu.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, Interpretacja Indywidualna z dnia 21.07.2017 r. znak: 0111-KDIB2-1.4010.77.2017.1.EN.

Wydana interpretacja dotyczyła spółki planującej podpisać umowę marketingową z osobą prowadzącą jednoosobową działalność gospodarczą, której zadaniem w ramach wykonywania takiej umowy miałoby być m.in. pozyskiwanie klientów za granicą. Z umowy, jaką strony planowały zawrzeć, wynikało, że przedsiębiorca poza stałym wynagrodzeniem miesięcznym otrzymywać miał od spółki również zwrot kosztów związanych z wykonywaniem przez niego umowy. Strony ustaliły więc, że będą rozliczać się w następujący sposób: przedsiębiorca będzie przesyłał Spółce skany poniesionych przez niego wydatków, natomiast spółka zobowiązuje się w całości za te wydatki zapłacić. Spółka otrzyma od przedsiębiorcy refakturę z pozycją „koszty dodatkowe zgodnie z umową z dnia …”

W ocenie Wnioskodawcy – spółki, tak udokumentowane wydatki wystarczą, aby spółka zaliczyła do kosztów uzyskania przychodów całość refaktury kosztów podwykonawcy, bez względu na to, czy u podwykonawcy są one kosztami uzyskania przychodów, czy też nie.

Zaprezentowane we wniosku stanowisko spółki zostało zakwestionowane przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w wydanej interpretacji indywidualnej z dnia 21.07.2017 r. znak: 0111-KDIB2-1.4010.77.2017.1.EN.

W ocenie fiskusa spółka nie może zaliczyć do podatkowych kosztów uzyskania przychodu prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej wydatków niewłaściwie udokumentowanych. Organ za takie niewłaściwe udokumentowane wydatki uznał wystawienie przez podwykonawcę spółki refaktury z pozycją „koszty dodatkowe zgodnie z umową z dnia …”  bez wskazywania dokładnych wydatków, jakie zostały poniesione w związku z wykonaniem zawartej pomiędzy stronami umowy marketingowej. Dodatkowo, organ stwierdził, że dokumenty źródłowe nie będą uznane za dowód potwierdzający, iż poniesione wydatki faktycznie stanowić będą koszty uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej. A wynika to z faktu, iż dokumenty te wystawiane będą na podwykonawcę, a więc nie będzie wynikać z nich, że to spółka jest nabywcą towaru lub usługi.

Podsumowując, to na wnioskodawcy jako na faktycznym nabywcy ciąży obowiązek wykazania, że poniesione przez niego wydatki związane są z uzyskiwanym przez spółkę przychodem, natomiast na podstawie tak ogólnie opisanej faktury będzie to niemożliwe. Faktura taka nie wskazuje, jakie dokładnie wydatki zostały poniesione przez spółkę w związku z wykonywaniem umowy.

Aby szczegółowo omówić poruszone zagadnienia, skontaktuj się z AXELO. www.axelo.pl

Informacje zawarte w niniejszym artykule/komentarzu mają charakter skrótowy i informacyjny. Informacje te nie powinny zastępować szczegółowej analizy poruszanych w nim zagadnień, jak również stanowić podstawy podejmowania decyzji biznesowych lub jakichkolwiek innych czynności prawnych lub faktycznych.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy