Reklama

Biznes

Muzeum Ulmów z Markowej najlepszą budową Podkarpacia 2015 roku

Katarzyna Grzebyk
Dodano: 06.10.2016
29560_MuzeumUlmow
Share
Udostępnij
Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II Wojny Światowej im. Rodziny Ulmów zostało wybrane najlepszą budową Podkarpacia 2015 roku w konkursie organizowanym przez Podkarpacką Okręgową Izbę Inżynierów Budownictwa. Jury zwróciło uwagę na wybitne walory architektoniczne i wysoki standard budynku zaprojektowanego przez warszawską pracownię Mirosława Nizio.

Konkurs „Budowa Roku Podkarpacia 2015" ma kilkunastoletnią tradycję i każdego  roku zgłaszane są do niego obiekty nowe, odbudowane lub zmodernizowane. W tegorocznej edycji nagrodzono 31 inwestycji, w tym obiekty użytkowe, mieszkalne, inwestycje drogowe i sanitarne

W kategorii budynków przyznano cztery nagrody, dla: budynku usługowo-mieszkalnego przy ul. Głowackiego w Dębicy, budynku Banku Spółdzielczego w Lubaczowie oddział Oleszyce, budynku usługowo-handlowego przy ul. Flisackiej w Jarosławiu oraz Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Ulmów w Markowej. Ta ostatnia inwestycja otrzymała nagrodę I stopnia.

– Jest to jeden z najciekawszych budynków, jakie powstały ostatnio na Podkarpaciu. Projekt i realizacja o wybitnych walorach architektonicznych i wysokim standardzie – mówił Jarosław Łukasiewicz, wiceprezes SARP oddział Rzeszów podczas gali wręczenia nagród, która odbyła się 5 października.

Budynek Muzeum Polaków Ratujących Żydów został zaprojektowany przez pracownię Mirosława Nizio – Nizio Design International, cenionego twórcę w dziedzinie nowoczesnych muzealnych rozwiązań architektonicznych (m.in. Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN). Jest to minimalistyczna i surowa bryła, swoim kształtem nawiązująca do prymitywnego wiejskiego domu. Przestrzeń wystawowa zajmuje 117,3 m kw. W jej centrum znajduje się szklany kubik o wymiarach 5 x 8 m, który jest makietą domu Ulmów w skali 1:1. Dom ten, stojący w miejscu oddalonym od muzeum, nie zachował się do naszych czasów. Przed budynkiem muzeum znajduje się plac z podświetlanymi tabliczkami z nazwiskami Polaków zamordowanych za pomoc Żydom. Środek placu zajmuje płyta z inskrypcją – pomnik poświęcony pamięci żydowskich ofiar Zagłady i ich anonimowych polskich wspomożycieli. Na murze obok budynku muzeum, z kolei, umieszczono tabliczki z nazwiskami pomagających Żydom mieszkańców Podkarpacia.

Podczas gali nagrodzono także inwestycje drogowe, m.in. budowę wschodniej obwodnicy Brzozowa, rozbudowę obwodnicy Krosna, budowę drogi obwodowej Mielca, budowa drogi od ul. Załęskiej do ul. Lubelskiej wraz mostem podwieszonym w Rzeszowie, park technologiczny Dworzysko czy most kompozytowy na rzece Ryjak w Błażowej.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy