Reklama

Biznes

15 lat temu powołano Uniwersytet Rzeszowski. Od poniedziałku UR świętuje

Alina Bosak
Dodano: 01.06.2016
27558_Uniwersytet
Share
Udostępnij
Data 7 czerwca 2001 roku to jedna z najważniejszych dat w historii stolicy Podkarpacia. Tego dnia Sejm przyjął Ustawę o powołaniu Uniwersytetu Rzeszowskiego. Uczelnia rozpoczęła działalność trzy miesiące później. W tym roku mija 15 lat od tamtych wydarzeń, a uroczyste obchody jubileuszowe rozpoczną się już w poniedziałek, 6 czerwca.
 
Uniwersytet Rzeszowski powstał dzięki ogromnemu zaangażowaniu wielu osób – polityków, samorządowców i naukowców. Aby spełnić wymogi ustawowe, połączono siły trzech uczelni – Wyższej Szkoły Pedagogicznej, Filii Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Rzeszowie oraz mieszczącego się w Zalesiu Wydziału Zamiejscowego Akademii Rolniczej w Krakowie. Był pomysł, włączenia do nowej wszechnicy także Politechniki Rzeszowskiej, ale upadł. I dobrze, bo dzięki temu na Podkarpaciu mamy dziś dwie liczące się uczelnie publiczne.  15 lat temu trwały pertraktacje o majątek, jaki miał przypaść Uniwersytetowi i ściągano do Rzeszowa profesorów z całej Polski.

W marcu 2001 roku poseł Stanisław Zając przedstawił w Sejmie projekt Ustawy o utworzeniu Uniwersytetu Rzeszowskiego. Została ona przegłosowana 7 czerwca 2001 r. i z dniem 1 września 2001 powoływała do życia Uniwersytet Rzeszowski. Pierwszym rektorem został prof. dr hab. Tadeusz Lulek.

Dziś Uniwersytet Rzeszowski kształci ok. 17,5 tys. studentów na 11 wydziałach i 1 pozawydziałowym zamiejscowym instytucie (działającym na prawach wydziału). Jednostki prowadzą kształcenie na 49 kierunkach studiów. Ostatni sukces to uruchomiony w ubiegłym roku kierunek lekarski na Wydziale Medycznym. UR ma prawo do nadawania stopnia doktora habilitowanego w zakresie agronomii, językoznawstwa, archeologii i historii oraz stopnia doktora w dyscyplinach: agronomia, biologia, ekonomia, językoznawstwo, literaturoznawstwo, fizyka, nauki o zdrowiu, archeologia, filozofia, historia, socjologia. Potencjał naukowo-dydaktyczny to 1300 nauczycieli akademickich, w tym ponad 300 profesorów.


Związane z jubileuszem XV-lecia Święto Uniwersytetu Rzeszowskiego rozpocznie się w poniedziałek, 6 czerwca. O godz. 11 w dużej auli UR (bud. A1) przy al. Rejtana 16c odbędzie się uroczyste posiedzenie Senatu UR połączone z nadaniem prof. dr. hab. Christianowi Lübke tytułu Honorowego Profesora Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Prof. dr hab. Christian Lübke jest slawistą, specjalizującym się w historii Słowian Wschodnich i Zachodnich, w tym w dziejach Połabszczyzny i Polski. Jego zainteresowania badawcze obejmują wieki średnie i okres nowożytny, aż po wiek XIX. Od 2007 r. jest dyrektorem Centrum Badawczego Historii i Kultury Krajów Europy Środkowo-Wschodniej w Lipsku (GWZO). Zainteresowanie historią Polski łączy z wielką sympatią dla naszego kraju, w tym Rzeszowa i jego Uniwersytetu. Od 2008 współorganizuje i współuczestniczy w badaniach Grodów Czerwieńskich, których wyniki prezentowane są we wspólnej, łączącej Lipsk i Rzeszów serii wydawniczej „U Źródeł Europy Środkowo-Wschodniej”.

W poniedziałkowym programie zaplanowano również Dyktando Jubileuszowe oraz spotkanie z rektorami seniorami – prof. Tadeuszem Lulkiem, prof. Włodzimierzem Bonusiakiem, prof. Stanisławem Uliaszem i prof. Aleksandrem Bobko. Dzień zakończy koncert w sali koncertowej Wydziału Muzyki przy ul. Dąbrowskiego. We wtorek odbędzie się Dzień Polonusa oraz debata nt. „Uniwersytet jako środowisko kultury” i otwarcie wystawy plakatu teatralnego. Wieczorem, na dziedzińcu budynku AO Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie wystawi na swojej ruchomej scenie zabawną i zarazem filozoficzną sztukę Italo Calvino pt. „Rycerz Nieistniejący”. To spektakl plenerowy i otwarty dla wszystkich chętnych.

Święto potrwa do środy i zakończone zostanie mszą św. w Kościele Akademickim pw. Świętej Jadwigi Królowej.

Święto Uniwersytetu Rzeszowskiego, 6-8 czerwca 2016 – program:

6 czerwca 2016 r. (poniedziałek)

9.00 – Uniwersyteckie Dyktando Jubileuszowe – aula budynku AO
14.00 – „Rektorskie refleksje”- promocja książki, spotkanie Rektorów Seniorów Uniwersytetu Rzeszowskiego – duża aula budynku A1
17.00 – Warsztaty brydża sportowego – czytelnia Biblioteki UR
18.00 – Koncert z okazji Jubileuszu 15-lecia Uniwersytetu Rzeszowskiego – sala koncertowa Wydziału Muzyki UR, ul. Dąbrowskiego 83
Ogłoszenie wyników i przyznanie nagród zwycięzcom Dyktanda Jubileuszowego – również w sali koncertowej

7 czerwca 2016 r. (wtorek)

10.00 – Dzień Polonusa – budynek A3
14.00 – I Festiwal Pięknej Książki – Debata nt. „Uniwersytet jako środowisko kultury” – aula budynku AO
16.00 – I Festiwal Pięknej Książki – Otwarcie wystawy plakatu teatralnego – atrium budynku AO
21.00 – Spektakl „Rycerz Nieistniejący”- Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, dziedziniec budynku AO

8 czerwca 2016 r. (środa)

11.00 – Promocje doktorskie i habilitacyjne, aula bud. A1
19.00 – Msza święta w intencji społeczności akademickiej Uniwersytetu Rzeszowskiego – Kościół Akademicki pw. Świętej Jadwigi Królowej, al. Rejtana 21
 

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy