Reklama

Biznes

6 ofert. Przetarg na Centrum Lekkoatletyczne dla Resovii

Alina Bosak
Dodano: 13.09.2023
Wizualizacja Podkarpackiego Centrum Lekkoatletycznego. Fot. Archiwum
Wizualizacja Podkarpackiego Centrum Lekkoatletycznego. Fot. Archiwum
Share
Udostępnij

Sześć firm zgłosiło oferty do przetargu na budowę Podkarpackiego Centrum Lekkoatletycznego. – Na pewno spośród nich wybierzemy tę, która stadion wybuduje – zapewnia Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa. To decyzja mocno wyczekiwana, bo od pierwszych zapewnień o budowie minęły już lata. Jeśli zgodnie z zapowiedziami Resovia doczeka się stadionu dla swoich zawodników w październiku 2026 roku.

– Przygotowania do budowy nowego stadionu przy ul. Wyspiańskiego trwają już aż 17 lat. Sprawa przygotowania tej inwestycji była bardzo skomplikowana. Wiele instytucji próbowało rozwiązać węzeł gordyjski, jaki narósł wokół tego ważnego dla naszego miasta zadania. Cieszę się, że udało mi się ten węzeł rozwiązać, pokonać wiele trudności i przeszkód. Dziś mogę przekazać ważną wiadomość – otworzyliśmy przetargowe oferty i jest duże zainteresowanie budową – poinformował w środę 13 września Konrad Fijołek.

Ofert jest sześć. Najniższą – ponad 163 mln zł złożyła firma BETONOX Construction S.A. z Sopotu. Na nico ponad 193 mln zł budowę stadionu w Rzeszowie wyceniła firma Mirbud ze Skierniewic, prawie  trzy miliony wyższa jest oferta Strabaga z Pruszkowa.  Bielskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego z Bielska-Białej jest gotowe PCLA wybudować za prawie 200 mln zł, Budimex z Warszawy za 207 mln zł a Texom z Krakowa za prawie 230 mln zł.

Analiza ofert budowy PCLA

Oferty trzeba teraz przeanalizować pod kątem formalnym.

– Spośród nich wybierzemy firmę, która stadion wybuduje. Mamy nadzieję, że stanie się to już niedługo. Równolegle do analizy ofert będziemy przygotowywać montaż finansowy. Mamy wstępne deklaracje podmiotów, które będą finansować PCLA, że uda się dołożyć do tego zadania dodatkowe pieniądze – mówi prezydent Rzeszowa.

Podkarpackie Centrum Lekkoatletyczne powstanie w miejscu obecnego stadionu Resovii. Będzie to inwestycja realizowana w trybie zaprojektuj i wybuduj, co oznacza, że wybrany w przetargu wykonawca w pierwszej kolejności opracuje dokumentację projektową a następnie w oparciu o nią obiekt wybuduje.

Dziś zawodnicy Resovii trenują w takich warunkach. Fot. Grzegorz Bukała/M Rzeszowa

Dla lekkoatletów i piłkarzy

Zgodnie z Programem Funkcjonalno-Użytkowym, który będzie podstawą do prac projektowych, przyszły obiekt będzie pełnił funkcję centrum lekkiej atletyki i ma być przystosowany do organizowania zawodów rangi mistrzostw Polski seniorów czy też  mistrzostw Europy U23, U20, U18. Stadion będzie wyposażony w 400 metrową bieżnię a także m.in. skocznie do skoku w dal, wzwyż, o tyczce oraz krytą, 150 metrową bieżnię.

Drugą funkcją stadionu będzie piłkarska. Obiekt spełni kryteria licencyjne Ekstraklasy i rozgrywek klubowych UEFA. Trybuny stadionu  pomieszczą na zadaszonych miejscach siedzących minimum 7 947 widzów. Sektor dla kibiców drużyny przyjezdnej ma mieć minimum 5 proc. lecz nie więcej niż 6 proc. pojemności stadionu. Na trybunach będzie wydzielony sektor rodzinny, sektor kibiców drużyny gospodarzy, sektor dla gości VIP oraz min. 50 miejsc dla osób z niepełnosprawnością. Boisko do gry w piłkę nożną będzie z trawy naturalnej, wyposażone w system nawadniania i podgrzewania.

Stadion będzie przystosowany także do organizacji wydarzeń kulturalnych, takich jak np. koncerty.

PCLA ma być gotowe do października 2026 roku.

Inwestycja przy ul. Wyspiańskiego w Rzeszowie jest wspólnym przedsięwzięciem miasta Rzeszowa, województwa podkarpackiego oraz Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy