Bez kategorii

Eurobarometr o nastrojach w Polsce

Źródło: Serwis informacyjny Komisji Europejskiej
Dodano: 16.01.2025
okładka Eurobarometr_0_edited
Share
Udostępnij

Najnowsze badanie Eurobarometru (jesień 2024) pokazuje duży wzrost zaufania Polaków do Unii Europejskiej. Podobnie jak inni Europejczycy, Polacy uważają, że w najbliższych latach wspólnota powinna skupić się na bezpieczeństwie i obronie.

Unii Europejskiej ufa 63 proc. Polek i Polaków (wobec 51 proc. Europejczyków) i ten odsetek wzrósł o 11 pp. w porównaniu do poprzedniego badania. Największe zaufanie do UE mają Duńczycy (68 proc.), w dalszej kolejności mieszkańcy Litwy (67 proc.), Portugalii (67 proc.), Holandii (65 proc.) oraz Szwecji (64 proc.), Polacy zajmują szóste miejsce. Najmniej Unii Europejskiej ufają Francuzi (35 proc.). 

U prawie połowy Europejczyków (44 proc.) UE wywołuje pozytywne skojarzenia. Wśród mieszkańców Polski odsetek ten jest wyższy (59 proc.), a co więcej, wzrósł na przestrzeni ostatnich miesięcy o 5 punktów procentowych. Jednocześnie, 76 proc. Polek i Polaków deklaruje przywiązanie do UE, co stanowi wynik o 13 pp. wyższy niż średnia dla ogółu Europejczyków.

Zadowolenie z życia deklaruje 93 proc. mieszkańców Polski, o 7 pp. więcej niż średnia dla ogółu Europejczyków. W perspektywie ostatnich dwudziestu lat widać wyraźną zmianę w nastrojach Polek i Polaków. W 2004 roku 68 proc. Polek i Polaków było zadowolonych z życia, jakie prowadzi. Od tamtej pory zadowolenie z życia systematycznie rośnie – mieszkańcom Polski żyje się coraz lepiej. Największe zadowolenie z życia deklarują mieszkańcy Dani (97), Szwecji (97 proc.) oraz Irlandii (98 proc.), najmniejsze – mieszkańcy Grecji (62 proc.).

W porównaniu do zeszłego roku znacząco wzrosło także zadowolenie z poziomu demokracji – o 12 pp. i wynosi obecnie 78 proc.. To sprawia, że Polska jest na piątym miejscu w Europie. Najbardziej zadowoleni pod tym względem są mieszkańcy Luksemburga (92 proc.), a najmniej – mieszkańcy Grecji (29 proc.).

74 proc. Polek i Polaków jest zdania, że media w Polsce podają wiarygodne informacje (więcej o 5 punktów procentowych od średniej europejskiej). Zaufanie do przekazów medialnych w ciągu ostatniego roku znacząco wzrosło – o 13 punktów procentowych.

Według 42 procent Polaków najważniejszym problemem w kraju jest wzrost cen i kosztów utrzymania (więcej niż w przypadku ogółu Europejczyków, gdzie ten odsetek wynosi 33 proc.). Na kolejnych miejscach respondenci wymienili: zdrowie (18 proc. wobec 15 proc. ogółu Europejczyków), sytuację międzynarodową (17 proc. wobec 12 proc.), sytuację gospodarczą (15 proc. wobec 18 proc.) oraz imigrację (14 proc. wobec 20 proc.). 

Zdaniem Polek i Polaków najważniejszym problemem w Unii Europejskiej jest napływ osób z innych krajów (25 proc. – wzrost o 2 pp.) oraz wojna w Ukrainie (24 proc. – spadek o 9 pp.). Wśród ogółu Europejczyków te dwa problemy także są najważniejsze, tylko w odwrotnej kolejności (wojna w Ukrainie dla 31 proc., a imigracja dla 28 proc. Europejczyków). Europejczycy przywiązują natomiast mniejszą wagę do kwestii środowiska i zmian klimatu. Ten problem jest szczególnie podkreślany przez mieszkańców Szwecji (43 proc.), Dani (38 proc.) oraz Holandii (35 proc.), w porównaniu do zaledwie 15 proc. ogółu Europejczyków. 

Zdaniem Polek i Polaków w ciągu najbliższych pięciu lat Unia Europejska powinna przede wszystkim skupić się na bezpieczeństwie i obronie (26 proc.), a następnie na zdrowiu (12 proc.) i migracji (8 proc.) oraz klimacie i środowisku (8). Zdaniem ogółu Europejczyków obszarami, na których powinna się skupić UE są: bezpieczeństwo (14 proc.), migracja (13 proc.), gospodarka (12 proc.) oraz klimat i środowisko (12 proc.). 

Mieszkańcy Polski, obok Hiszpanii (75 proc.) raz Litwy (71 proc.) są największymi zwolennikami dalszego rozszerzenia UE w przyszłych latach. Pogląd taki wyraża 68 proc. Polaków. Ogólnie, połowa Europejczyków popiera dalsze rozszerzenie UE (53 proc.), najmniej entuzjastycznie do przyłączenia nowych krajów nastawieni są Austriacy (35 proc.) oraz Francuzi (37 proc.). 

Pozytywny wpływ UE na życie obywateli przejawia się zdaniem 29 proc. mieszkańców Polski w możliwości swobodnego przepływu osób, towarów i usług (tak samo myśli co czwarty Europejczyk). Drugą istotną kwestią i pozytywnym skutkiem UE jest pokój między państwami członkowskimi UE (uważa tak 22 proc. Polaków i 26 proc. ogółu Europejczyków). 

Dodatkowe informacje

Standardowe badanie Eurobarometr 102 (Jesień 2024) jest przeprowadzane na zlecenie Dyrekcji Generalnej ds. Komunikacji Komisji Europejskiej i na celu poznanie opinii obywateli UE mieszkających w 27 państwach członkowskich UE, a także obywateli mieszkających w obecnych krajach kandydujących i potencjalnych krajach kandydujących (z wyjątkiem Ukrainy) oraz w Wielkiej Brytanii. Badanie w Polsce przeprowadzono w dniach 10-30 października 2024 roku. 

Raport do pobrania

Czytaj także:

Share
Udostępnij

Nasi partnerzy