Kariera

Jakie problemy maja studenci I roku?

Artykuł Partnera
Dodano: 01.07.2013
5476_problemy-studentow
Share
Udostępnij
Jedna trzecia rzeszowskich studentów pierwszego roku ma problemy z adaptacją na studiach. Tak wynika z badań przeprowadzonych przez studentów z Koła Naukowego Socjologii Stosowanej i Marketingu działającego w Wyższej Szkole Prawa i Administracji. Badania dotyczyły głównie społecznych i intelektualnych problemów studentów I roku oraz roli uczelni w procesie ich adaptacji. 

Badania studentów WSPiA 
 
Autorami badań są: Monika Heleniak, Magdalena Kiełbicka, Ewelina Feńczak, Dominika Hendzel, Ewa Maślanka, Dariusz Mroczka, Agata Ostrowska, Agata Szczupaj oraz Joanna Wit. Są to studenci różnych lat studiujący w Wyższej Szkole Prawa i Administracji. 
 
Badania Koła Naukowego Socjologii Stosowanej i Marketingu przeprowadzone zostały na początku 2013 r. w czterech największych rzeszowskich uczelniach. W ankiecie wzięło udział 197 studentów. Wyniki badań ujęto w dwóch prezentacjach. Pierwsza dotyczyła „Społecznych i intelektualne problemy studentów I roku na studiach”. Druga dotyczyła „Roli uczelni w procesie adaptacji studentów I roku”.
 
Pytania zadawane ankietowanym dotyczyły m.in. tego skąd czerpali informacje o wyborze studiów, czy po ich podjęciu mieli problemy z adaptację, z czego one wynikały, gdzie studenci najczęściej szukali pomocy, czy i co uczelnia może zrobić, by poprawić sytuację pierwszoroczniaków.
 
Wyniki badań
 
Z badań wynika, że najwięcej, bo aż 46 proc. studentów mieszka na stancji. Co piąty dojeżdża codziennie na zajęcia ponad 20 km. Problemy z adaptacją na pierwszym roku miała aż jedna trzecia z nich. Najczęściej badani mieli kłopoty z odnalezieniem się w nowym środowisku. Trudności sprawiała im również zmiana systemu nauki. Studenci pierwszego roku wskazali również, że kłopotem na początku studiów była sytuacja materialna rodziców.
 
W badaniach studenci z Koła Naukowego Socjologii Stosowanej i Marketingu zapytali swoich kolegów o to, w jaki sposób ich uczelnia może im pomóc na początku studiów. Najwięcej badanych uważa, że potrzebuje pomocy w wyjaśnieniu wszystkich procedur. Studentów pierwszego roku przeszkadza również zbytnia biurokracja. Według 30 proc. należy ją zdecydowanie uprościć. W razie problemów studenci najchętniej zwracają się o pomoc do rówieśników. Z badań wynika również, że dla prawie połowy studentów wykłady i notatki są podstawowym sposobem zdobywania wiedzy.
 
Według ankietowanych wśród studentów pierwszego roku występuje duże zapotrzebowanie na tworzenie organizacji studenckich pomagających w realizacji zainteresowań i zdobyciu doświadczenia. Bardzo ważne dla integracji i poznania nowego środowiska są również imprezy integracyjne organizowanie przez uczelnie.
 
Badania na temat problemów adaptacyjnych studentów pierwszego roku przygotowane zostały pod opieką dr. Leszka Gajosa. Jak tłumaczy opiekun Koła Naukowego Socjologii Stosowanej i Marketingu badania to równocześnie część praktyczna prac dyplomowych naszych studentów. – Studenci przygotowali badania w całości samodzielnie. Począwszy od wyboru metodologii badania, przez przygotowanie ankiet po samo przepytania studentów. Jest to więc znakomita praca praktyczna, którą można wykorzystać np. w pracy magisterskiej – tłumaczy dr Leszek Gajos.
 
Wykładowca WSPiA dodaje, że wyniki przeprowadzonych badań i płynące z nich wnioski mają również uświadomić uczelniom, z czym związane są problemy studentów oraz pomóc wyjść im „naprzeciw”.
Share
Udostępnij

Nasi partnerzy