Biznes na starcie

Jak z korporacji wynieść własny biznes?

Artykuł Partnera
Dodano: 15.10.2013
8110_375_bariery_biznes
Share
Udostępnij
Dla jednych szansa szybkiej kariery, dla innych źródło nieustającego stresu. Praca w korporacji to z góry ustalona ścieżka awansu i interesujące benefity. Z drugiej strony ciągłe naciski, pośpiech i brak czasu na życie prywatne. Choć życie tzw. białego kołnierzyka nie jest dla każdego, to doświadczenie zdobyte podczas pracy w korporacji może stać się dobrą szkołą dla przyszłego przedsiębiorcy.

„Mówi się, że do założenia własnego biznesu wystarczy tylko dobry pomysł lub konkretny fach w ręku. Jest to tylko pół prawdy. Oprócz pomysłu trzeba mieć lub wykształcić w sobie kilka istotnych cech jak np. systematyczność, odpowiedzialność oraz umiejętność podejmowania decyzji i działania.” – mówi Szymon Ostrowski,  ekspert ds. małej przedsiębiorczości i właściciel Akademii Przedsiębiorcy.
 
Opierając się na własnym doświadczeniu, tezę tę potwierdza właścicielka sklepu internetowego ze stylowymi tekstyliami kuchennymi – ilookandcook.pl. Małgorzata Świerczewska kilka lat spędziła w różnych korporacjach, rozpoczynając pracę jako konsultant ds. obsługi klientów, kończąc ją jako project manager w dziale marketingu. Jej zdaniem wśród umiejętności, które zyskała w tym okresie szczególnie przydatna jest ta związana z określaniem budżetu oraz organizacji pracy. „W korporacji musiałam niejednokrotnie pracować pod presją czasu i w warunkach silnego stresu, wykonując kilka czy też kilkanaście zadań jednocześnie. Nauczyłam się organizacji czasu, dzięki czemu z powodzeniem samodzielnie prowadzę własną firmę, zlecając tylko część  działań (np. księgowość) na zewnątrz.” – tłumaczy Pani Małgorzata.
 
Odmienne zdanie na temat korzyści płynących z doświadczenia z pracy w „korpo” ma Beata Śmiałek z firmy Walkers, która własną firmę prowadzi od 2009 roku. Wcześniej, również przez kilka lat pracowała dla dużej korporacji.
 
„Moim zdaniem praca w korporacji nie daje żadnego przygotowania do założenia własnego biznesu, ponieważ każdy pracownik otrzymuje do realizacji tylko wycinek całego, złożonego projektu. Tym samym ograniczona jest samodzielność oraz odpowiedzialność. Ponadto, im dłużej pozostaje się w tej machinie, tym trudniej później rozpocząć coś własnego.” – mówi Beata Śmiałek

Przystanek „korporacja” w drodze do sukcesu
 
Czy zatem przedsiębiorca, który dopiero co opuścił szeregi korpo i rozpoczął własną działalność ma szansę na jej stabilny rozwój? Zdaniem Szymona Ostrowskiego ta szansa jest o wiele większa niż w przypadku osoby, która takiego doświadczenia nie ma.
 
„Z moich dotychczasowych kontaktów z różnymi przedsiębiorcami z całej Polski wynika, że o wiele częściej sukces odnoszą ci, którzy na danym etapie swojej kariery mieli okazję pracować w korporacji. Sądzę, że oni po prostu zrozumieli, że korporacja nie jest ich wymarzonym miejscem pracy, dlatego po odejściu lub zwolnieniu zaczynają spełniać swoje marzenia- również te zawodowe. Jedni realizują pomysły, które nosili w sobie od jakiegoś czasu, inni odkrywają w sobie nowe talenty, zamiłowania i na tym zaczynają zarabiać. Ale posiadane doświadczenie pomaga im uniknąć niektórych błędów. I co niezmiernie istotne, wysokie zarobki w korporacji pozwalają przez kilka lat odłożyć kwotę, która wystarczy na rozpoczęcie małego biznesu”
 
Małgorzata Świerczewska przyznaje, że obracając się w środowisku korporacyjnym nabywa się umiejętności rozmawiania z dużymi przedsiębiorstwami w taki sposób, by z powodzeniem osiągnąć swój cel i sprzedać produkt.
 
„Wysyłając ofertę do osoby odpowiedzialnej za zakupy w danej korporacji, wiem, że dzwonienie do niej codziennie i pytanie czy zapoznała się z ofertą jest „strzałem w kolano”. Takich telefonów w ciągu dnia jest co najmniej milion, a za nimi sprzedawcy stosujący te same wyuczone techniki.” – wyjaśnia.
 
Beata Śmiałek z Walkers dodaje także, iż oprócz pomysłu na biznes, ważna jest także determinacja, a także szczęśliwy zbieg okoliczności. 
 
„Nie zapominajmy, że większość korporacji ma swój początek w prywatnej inicjatywie, gdzie zawsze liczyła się innowacyjność. Generalnie jeśli ktoś chce zaczynać coś swojego to proponowałabym liczyć tylko na siebie, a doświadczenie korporacyjne może służyć tylko analizie tego jakich błędów nie popełniać.”
 
Doświadczenie zdobyte podczas pracy w korporacji może pomyślnie zaowocować, gdy zdecydujemy się na założenie własnej firmy.
Share
Udostępnij

Nasi partnerzy