Reklama

Świat

Zakończył się szczyt przywódców G20, Indie przekazały prezydencję Brazylii

PAP
Dodano: 10.09.2023
Fot. PAP/EPA/INDIA PRESS INFORMATION BUREAU
Fot. PAP/EPA/INDIA PRESS INFORMATION BUREAU
Share
Udostępnij

Premier Indii Narendra Modi zakończył w niedzielę dwudniowy szczyt przywódców G20 w Delhi i symbolicznie przekazał przewodnictwo w grupie Brazylii, gdzie w przyszłym roku odbędzie się następne takie spotkanie.
Na zakończenie szczytu Modi przekazał ceremonialny młotek przewodniczącego prezydentowi Brazylii Luizowi Inacio Luli da Silvie. Formalnie prezydencja Brazylii w grupie G20 rozpocznie się 1 grudnia.

Premier Indii zaproponował organizację pod koniec listopada „wirtualnego szczytu”, by ocenić postępy w realizacji propozycji i sugestii poczynionych przywódców w Delhi.

W ostatniej sesji szczytu nie uczestniczył prezydent USA Joe Biden, który w niedzielę opuścił Delhi i wyruszył z wizytą do Hanoi, gdzie ma się spotkać między innymi z sekretarzem generalnym Komunistycznej Partii Wietnamu Nguyenem Phu Trongiem.

Na szczycie w Delhi nieobecny był przywódca ChRL Xi Jinping, a Chiny reprezentował premier Li Qiang. Nie było tam również prezydenta Rosji Władimira Putina, poszukiwanego przez Międzynarodowy Trybunał Karny za zbrodnie wojenne na Ukrainie.

W sobotę przywódcy G20 wydali wspólne oświadczenie, w którym wyrazili sprzeciw wobec „użycia siły i gróźb użycia siły w celu zajęcia terytorium” i podkreślili, że „użycie lub groźba użycia broni jądrowej są niedopuszczalne”, ale nie potępili wprost rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie.

Podczas szczytu w Delhi w poczet stałych członków G20 włączono Unię Afrykańską, co ma sprawić, że grupa będzie bardziej reprezentatywna. Zrzeszająca 55 państw Afryki organizacja otrzymała więc w G20 taki sam status jak UE.

Na marginesie szczytu światowi przywódcy ogłosili międzynarodowe porozumienie w sprawie korytarza kolejowego, łączącego porty Indii z krajami Bliskiego Wschodu oraz z Europą. Protokół ustaleń w sprawie korytarza został podpisany przez m.in. przez Unię Europejską, Indie, Arabię Saudyjską, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Stany Zjednoczone.

Utworzona w 1999 roku grupa G20 zrzesza 19 spośród najsilniejszych pod względem gospodarczym państw na świecie, w tym m.in. USA, Niemcy, Francję, Chiny, Japonię, Indie i Rosję, oraz UE. Kraje G20 odpowiadają za około 85 proc. globalnego PKB i 75 proc. wartości transakcji handlowych, a ich łączna liczba ludności to około 2/3 populacji świata.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy