Reklama

Świat

Włochy: najsilniejsze od 40 lat trzęsienie ziemi na Polach Flegrejskich na południu

Sylwia Wysocka / PAP
Dodano: 27.09.2023
Fot. PAP/EPA/CIRO FUSCO
Fot. PAP/EPA/CIRO FUSCO
Share
Udostępnij

Najsilniejsze od 40 lat trzęsienie ziemi na terenie Pól Flegrejskich na południu Włoch zanotowano w środę przed świtem. Wstrząs miał siłę 4,2 w skali Richtera i był odczuwalny także w Rzymie i w Apulii. Obszar, na jakim doszło do trzęsienia ziemi, nazywany jest “superwulkanem”.

Epicentrum wstrząsu znajdowało się na głębokości 3 kilometrów. Nie zanotowano większych szkód z wyjątkiem oderwania się fragmentów tynku na jednej z ulic w Neapolu – podały władze miejskie. Natychmiast rozpoczęły się kontrole budynków, przede wszystkim szkół przed ich otwarciem.

Decyzję o zamknięciu szkół podjęto w miejscowości Pozzuoli pod Neapolem.

To był nie tylko najsilniejszy wstrząs podczas obecnej aktywności trwającej w ostatnich tygodniach, ale także od czterech dekad – wyjaśnił we włoskich mediach Mauro Antonio Di Vito z krajowego Instytutu Geofizyki i Wulkanologii. Jak zaznaczył, podczas najnowszej fazy aktywności rozpoczętej we wtorek zanotowano około 60 wstrząsów.

“Proces ten jest kontynuowany i prędkość podnoszenia się ziemi lekko się intensyfikuje” – poinformował.

Zgodnie z procedurami bezpieczeństwa w pierwszych godzinach po wstrząsie wstrzymany został ruch kolejowy na wielu trasach, a pociągi miały poważne opóźnienia.

Ruch kolejowy, przede wszystkim pociągów dużej prędkości, jest powoli wznawiany.

Na terenie wokół Pół Flegrejskich zamieszkuje około 80 tysięcy osób. Po obecnym wstrząsie eksperci mówią w mediach o pilnej konieczności rewizji planów ewakuacji z tych obszarów.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy