Reklama

Świat

Chile: do 64 wzrosła liczba ofiar pożarów lasów w regionie Valparaiso

PAP
Dodano: 04.02.2024
Fot. PAP/EPA/AILEN DIAZ
Fot. PAP/EPA/AILEN DIAZ
Share
Udostępnij

Co najmniej 64 osoby zginęły w wyniku pożarów lasów w położonym w środkowym Chile regionie Valparaiso – poinformował prezydent kraju Gabriel Borić w niedzielę. Poprzednie doniesienia mówiły o 46 ofiarach śmiertelnych.

Prezydent Borić ogłosił stan wyjątkowy i zapowiedział, że udostępni “wszelkie niezbędne zasoby”, aby pokonać żywioł. Prawdopodobnie jest to najbardziej tragiczny w skutkach pożar lasów w historii Chile.

Służby ratownicze mają trudności z dotarciem do najbardziej dotkniętych obszarów. Minister spraw wewnętrznych Carolina Toha ostrzegła, że liczba ofiar śmiertelnych w nadchodzących godzinach “będzie znacznie większa”.

Ministerstwo zdrowia ogłosiło w regionie Valparaiso stan nadzwyczajny. Wstrzymuje się planowe operacje, zapowiedziano utworzenia szpitali polowych. Miejscową służbę zdrowia mają wesprzeć studenci ostatnich lat medycyny.

Jak dotąd nie udało się ustalić przyczyny rozprzestrzeniających się szybko od piątku pożarów. Mieszkańcy Chile zmagają się w ostatnich dniach z falą upalnej i suchej pogody. W piątek i sobotę temperatury w stolicy kraju Santiago dochodziły do 37 stopni Celsjusza.

Stolica regionu Valparaiso, miasto o tej samej nazwie, jest latem celem wycieczek wielu turystów. W sobotę wprowadzono godzinę policyjną dla mieszkańców kilku miast w regionie – Vina del Mar, Limache, Quilpue i Villa Alemana.

Z pożarami mierzyły się w ostatnich dniach również inne kraje Ameryki Południowej. W Argentynie strażacy walczyli z ogniem, który strawił ponad 1000 ha lasu w parku narodowym w Patagonii, a w Kolumbii prezydent Gustavo Petro ogłosił z powodu pożarów i suszy ogólnokrajowy stan wyjątkowy na 12 miesięcy.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy