Reklama

Świat

Władze: w okupowanych Oleszkach co najmniej dziewięć osób utonęło z powodu wysadzenia zapory na Dnieprze

PAP
Dodano: 08.06.2023
Fot. PAP/EPA/STAS KOZLIUK
Fot. PAP/EPA/STAS KOZLIUK
Share
Udostępnij

Dziewięć osób zginęło w okupowanych przez Rosjan Oleszkach w obwodzie chersońskim Ukrainy w wyniku powodzi, wywołanej przez wysadzenie zapory na Dnieprze – powiadomił w czwartek lojalny wobec Kijowa szef władz miejskich Jewhen Ryszczuk.


„Obecnie jest dziewięć potwierdzonych ofiar śmiertelnych” – powiedział Ryszczuk, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina. Według ukraińskiego urzędnika ofiar śmiertelnych będzie z czasem przybywać – część ciał nie wypłynie na powierzchnię od razu, a ofiary, które utonęły w domach, można będzie policzyć dopiero, gdy opadnie woda.

Na dachach domów w zalanej miejscowości przebywają „setki ludzi” – przekazał Ryszczuk. Jednocześnie, jak dodał, rosyjskie władze okupacyjne nie podejmują żadnych działań, by ratować mieszkańców.

Według informacji przekazanych przez Ryszczuka woda w miejscowości zaczęła w czwartek rano powoli opadać.

Wcześniej informowano, że zalana została większość znajdujących się po lewej (wschodniej) stronie Dniepru Oleszek. W mieście są problemy z dostępem do wody pitnej i elektryczności. Kilkuset mieszkańców miało schronić się m.in. w budynku szpitala i szkoły.

Ryszczuk przekazał również, że wojska rosyjskie w czwartek ostrzelały budynek szkoły, w którym schronili się ludzie, uciekający przed powodzią.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy