Reklama

Świat

W ramach unijnej pomocy do Grecji wysłano dotychczas 490 strażaków z 10 krajów

PAP
Dodano: 26.07.2023
Fot. PAP/EPA/DAMIANIDIS LEFTERIS
Fot. PAP/EPA/DAMIANIDIS LEFTERIS
Share
Udostępnij

W ramach unijnego mechanizmu ochrony ludności do pomocy Grecji w walce z pożarami wysłano od 18 lipca ponad 490 strażaków z 10 krajów, w tym z Polski, oraz 7 samolotów gaśniczych – poinformowano w środę na stronie Komisji Europejskiej.


W Grecji pracują strażacy z Polski, Bułgarii, Chorwacji, Cypru, Francji, Włoch, Malty, Rumunii, Słowacji i nienależącej do UE Serbii.

Dwa samoloty gaśnicze Canadair wysłano także z Hiszpanii do północno-zachodniej Tunezji, by pomóc temu krajowi w walce z ogniem.

W całym regionie Morza Śródziemnego pożary, wspomagane przez suche warunki pogodowe i wysokie temperatury, stanowią duże zagrożenie dla życia i ekosystemów – czytamy na stronie KE.

Gdy skala pożaru przerasta możliwości reagowania danego kraju, może on zwrócić się o pomoc za pośrednictwem unijnego mechanizmu ochrony ludności – przypomina KE.

Unijne Centrum Koordynacji Reagowania Kryzysowego monitoruje również ewolucję pożarów lasów przy wsparciu systemów wczesnego ostrzegania, takich jak europejski system informacji o pożarach, podczas gdy satelitarna usługa mapowania sytuacji kryzysowych Copernicus uzupełnia dane na podstawie szczegółowych informacji satelitarnych.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy