Reklama

Świat

Ukraiński parlament odwołał Reznikowa ze stanowiska ministra obrony

PAP
Dodano: 05.09.2023
Fot. PAP/EPA/Fredrik Sandberg/TT
Fot. PAP/EPA/Fredrik Sandberg/TT
Share
Udostępnij

Parlament Ukrainy (Rada Najwyższa) przychylił się do postanowienia prezydenta Wołodymyra Zełenskiego i zdecydował o odwołaniu Ołeksija Reznikowa ze stanowiska ministra obrony – powiadomiły media za deputowanym do parlamentu Jarosławem Żełezniakiem.


Za dymisją Reznikowa zagłosowało we wtorek 327 posłów, przeciwnych było czterech, 11 wstrzymało się od głosu, a 23 nie wzięło udziału w posiedzeniu – relacjonował Żełezniak (https://t.me/yzheleznyak/5052).

W poniedziałek Reznikow złożył w ukraińskim parlamencie prośbę o odwołanie z funkcji.

Jak informowały media, faktycznymi przyczynami dymisji ministra są liczne nieprawidłowości związane z zakupami na rzecz sił zbrojnych oraz skandal korupcyjny dotyczący wystawiania fałszywych odroczeń od służby wojskowej. W pierwszej połowie sierpnia Zełenski odwołał z tego powodu szefów komisariatów wojskowych (wojskowych komend uzupełnień) we wszystkich obwodach Ukrainy.

Poprzez zwolnienie ministra Reznikowa i aresztowanie oligarchy Ihora Kołomojskiego prezydent wysyła sygnał do kraju i zagranicy, że poważnie traktuje walkę z korupcją – ocenił we wtorek w komentarzu redakcyjnym “Financial Times”.

W niedzielę Zełenski zapowiedział, że na czele resortu obrony stanie Rustem Umierow, dotychczasowy szef Funduszu Mienia Państwowego Ukrainy. 41-letni urzędnik, z pochodzenia Tatar krymski, uczestniczył w ostatnich miesiącach w kluczowych negocjacjach z Rosją, dotyczących m.in. eksportu ukraińskiego zboża przez Morze Czarne i wymian jeńców.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy