Reklama

Świat

Turcja: prezydent Erdogan wybiera się do Rosji na spotkanie z Putinem

PAP
Dodano: 28.08.2023
Fot. PAP/EPA/TOMS KALNINS
Fot. PAP/EPA/TOMS KALNINS
Share
Udostępnij

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan “wkrótce” uda się do Soczi w Rosji, aby omówić z Władimirem Putinem możliwości wznowienia porozumienia zbożowego, umożliwiającego eksport ukraińskich produktów rolnych przez Morze Czarne – ogłosił w poniedziałek rzecznik rządzącej w Turcji partii AKP Omer Celik.

“Nasz prezydent podjął tę inicjatywę, aby zapobiec kryzysowi żywnościowemu na świecie. Wkrótce odwiedzi Soczi. Uważamy, że podczas tej wizyty może nastąpić rozwój sytuacji” – powiedział Celik.

Ani władze tureckie, ani rosyjskie nie podały jeszcze daty tej wizyty. Według agencji Bloomberg Erdogan przypuszczalnie złoży wizytę w Rosji 8 września, przed wyjazdem na szczyt G20.

Porozumienie zbożowe, zawarte przez Ukrainę i Rosję z Turcją i ONZ, obowiązywało od lipca 2022 do lipca 2023 roku, gdy z inicjatywy tej wycofały się władze w Moskwie. W kolejnych tygodniach rosyjskie wojsko zintensyfikowało ostrzał nadbrzeżnych miejscowości na Ukrainie, niszcząc cele cywilne, infrastrukturę portową i zabytki kultury.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy