Reklama

Świat

“FT”: wywiady ostrzegają, że Rosja planuje akty sabotażu w całej Europie

os/ mms/PAP
Dodano: 06.05.2024
A Russian policeman stands guard at the Red Square outside the Kremlin during spring weather in Moscow, Russia, 03 April 2024. The temperatures have reached fourteen degrees Celsius in the Russian capital.  Fot. PAP/EPA/MAXIM SHIPENKOV
A Russian policeman stands guard at the Red Square outside the Kremlin during spring weather in Moscow, Russia, 03 April 2024. The temperatures have reached fourteen degrees Celsius in the Russian capital. Fot. PAP/EPA/MAXIM SHIPENKOV
Share
Udostępnij

Europejskie agencje wywiadowcze ostrzegły swoje rządy, że Rosja planuje akcję sabotażu w całej Europie w związku z “wejściem w trwały konflikt z Zachodem” – podał w niedzielę brytyjski “Financial Times”. Moskwa aktywnie przygotowuje zamachy bombowe, podpalenia i ataki na infrastrukturę, wykonywane zarówno bezpośrednio, jak i przez “pełnomocników”.

Zdaniem gazety, powołującej się na oceny wywiadów trzech różnych państw, coraz więcej dowodów wskazuje na agresywne i skoordynowane wysiłki Kremla. O zagrożeniu coraz częściej mówią pracownicy wywiadu. “Oceniamy, że ryzyko kontrolowanych przez państwo aktów sabotażu jest znacznie zwiększone” – powiedział w zeszłym miesiącu Thomas Haldenwang, szef niemieckiego wywiadu wewnętrznego podczas konferencji poświęconej bezpieczeństwu. Ocenił, że Rosja swobodnie może przeprowadzać potencjalnie wysoce szkodliwe operacje w Europie.

W Wielkiej Brytanii prokuratura oskarżyła o współpracę z Rosją dwóch mężczyzn

Gazeta przypomniała, że niedawno w Bawarii aresztowano dwóch mężczyzn o podwójnym niemiecko-rosyjskim obywatelstwie pod zarzutem przygotowywania ataku na obiekty wojskowe i logistyczne w Niemczech. W Wielkiej Brytanii prokuratura oskarżyła o współpracę z Rosją dwóch mężczyzn, którzy mieli podpalić magazyn z przeznaczonym dla Ukrainy sprzętem. W Szwecji służby bezpieczeństwa podejrzewają, że niedawna seria wykolejeń pociągów mogła być serią aktów sabotażu. Minister transportu Czech twierdzi, że Rosja próbowała zniszczyć systemy sygnalizacji czeskiej kolei, a w Estonii zdaniem służb tego kraju agenci Kremla dokonali ataku na samochód ministra spraw wewnętrznych.

Za pośrednictwem służb NATO przekazywane są informacje dotyczące “wyraźnego rosyjskiego działania” o dużej skali – twierdzi dziennik, powołując się na rozmowę z wysokim urzędnikiem jednego z zachodnich rządów. Jego zdaniem należy skupić się na rosyjskim zagrożeniu w Europie. NATO, przypomniała gazeta, wydało w czwartek oświadczenie, w którym wyraziło swoje głębokie zaniepokojenie nasileniem “złośliwych działań Rosji” na całym obszarze euroatlantyckim.

Putin czuje się obecnie “ośmielony”

Dziennik przypomina o rosyjskich kampaniach dezinformacji, działaniach hakerskich i o skandalu, który spowodowały rosyjskie próby kaptowania skrajnie prawicowych polityków europejskich przed nadchodzącymi wyborami do Europarlamentu. Jeden z pracowników wywiadu powiedział “FT”, że Putin czuje się obecnie “ośmielony” i będzie starał się naciskać na Europę tak mocno, jak to możliwe, na wielu frontach – czy to poprzez dezinformację, sabotaż czy ataki hakerskie. Zwiększona agresja ze strony rosyjskiego wywiadu odzwierciedla także dążenia do odbudowania się po porażce, do której doszło po inwazji Rosji na Ukrainę. Z Europy wyrzucono wtedy ponad 600 agentów Moskwy działających pod przykrywką dyplomatyczną. W niedawnym raporcie analitycy brytyjskiego Royal United Services Institute podkreślili, że Rosja usiłując odbudować pozycję w Europie, korzysta z “pełnomocników” – członków rosyjskiej diaspory i powiązanych z Kremlem zorganizowanych grup przestępczych. Nastąpiła także kluczowa zmiana strategiczna, w ramach której “Komitety Specjalnego Wpływu” koordynują na rzecz Kremla operacje wywiadowcze w poszczególnych krajach, łącząc w całość fragmentaryczne akcje skłóconych służb bezpieczeństwa i innych podmiotów Kremla.

W październiku 2014 r. zniszczono czeski skład broni, w którym przechowywano broń dla Kijowa

W związku ze wzmożeniem działań Rosji służby bezpieczeństwa są w stanie najwyższej gotowości w obliczu zagrożeń i starają się zidentyfikować cele, które mogły przeoczyć. Pytania pojawiły się na przykład w związku z niewyjaśnioną dotychczas eksplozją w fabryce amunicji BAE Systems w Walii, która dostarcza pociski używane przez Ukrainę. W październiku 2014 r. zniszczono czeski skład broni, w którym przechowywano broń dla Kijowa; później ujawniono, że agenci rosyjskiego wywiadu wojskowego podłożyli na miejscu materiały wybuchowe. W piątek w berlińskiej fabryce należącej do koncernu zbrojeniowego Diehl, który zaopatruje także Ukrainę, wybuchł ogromny pożar. Do gaszenia płomieni wezwano ponad 160 wyspecjalizowanych strażaków, a mieszkańcom dużej części zachodniej części stolicy nakazano zamykanie okien ze względu na możliwe toksyczne opary.

“Rosja uczy się, jak mogłaby unieruchomić Europę. To rozgrzewka” – konkluduje gazeta.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy