Reklama

Świat

Szefowa Komisji Europejskiej: Kijów poczynił ogromne postępy na drodze do członkostwa w UE

PAP
Dodano: 04.11.2023
Fot. PAP/Viktor Kovalchuk
Fot. PAP/Viktor Kovalchuk
Share
Udostępnij

Pomimo agresji rosyjskiej Ukraina “poczyniła ogromne postępy” na drodze do członkostwa w Unii Europejskiej – powiedziała w sobotę przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen na konferencji prasowej w Kijowie.

W środę Unia powinna przedstawić ocenę postępów Ukrainy w spełnianiu licznych gospodarczych i prawnych kryteriów niezbędnych do rozpoczęcia rozmów akcesyjnych.

Ukraina, która złożyła wniosek o przystąpienie do Unii Europejskiej kilka dni po inwazji Rosji na pełną skalę w lutym 2022 r., uważa członkostwo za najwyższy priorytet – przypomniała agencja Reutera.

Występujący na wspólnej konferencji z von der Leyen prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podkreślił, że wysiłki na rzecz walki z korupcją, poprawy przejrzystości i ograniczenia wpływu oligarchów na gospodarkę będą kontynuowane. „Ta wizyta przypada w historycznym momencie… kiedy czekamy na polityczną decyzję w sprawie Ukrainy. Będzie miała kluczowy wpływ nie tylko na Ukrainę, ale na całą Europę” – powiedział Zełenski, zapewniając, że prowadzone przez jego rząd reformy będą kontynuowane.

W grudniu 27 członków UE zdecydować, czy zezwolić Kijowowi na rozpoczęcie negocjacji akcesyjnych. Decyzja taka musiałaby być jednomyślna. Rozmowy o członkostwie trwają zwykle latami i obejmują szeroko zakrojone reformy prawne, polityczne i gospodarcze.

Von der Leyen powiedziała także, że trwają prace nad propozycją wykorzystania zamrożonych rosyjskich aktywów państwowych, aby pomóc Ukrainie w odbudowie, a ich rezultaty mają nastąpić przed końcem roku.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy