Reklama

Świat

Szef NATO Stoltenberg: sojusznicy potwierdzili determinację we wspieraniu Ukrainy na jej drodze do NATO oraz niezachwiane poparcie dla Kijowa

Łukasz Osiński/PAP
Dodano: 28.11.2023
Fot. PAP/EPA/OLIVIER MATTHYS
Fot. PAP/EPA/OLIVIER MATTHYS
Share
Udostępnij

Na spotkaniu szefów MSZ sojusznicy potwierdzili determinację we wspieraniu Ukrainy na jej drodze do NATO oraz niezachwiane poparcie dla Kijowa – powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg we wtorek na konferencji kończącej pierwszy dzień spotkania szefów dyplomacji państw Sojuszu w Brukseli.
Jak przekazał Stoltenberg, ministrowie spraw zagranicznych dyskutowali we wtorek na temat odstraszania i obrony NATO, wsparcie dla Ukrainy i szczytu w Waszyngtonie, który odbędzie się w 2024 r. Wyrazili także zaniepokojenie wojną na Bliskim Wschodzie.

“Z radością przyjmuję przedłużenie przerwy w działaniach wojennych między Izraelem a Hamasem. Umożliwiło to udzielenie bardzo potrzebnej pomocy ludności w Gazie, uwolnienie kolejnych zakładników oraz zapewnienie większej pomocy humanitarnej. Mam nadzieję, że uda się jeszcze przedłużyć przerwę” – zaznaczył sekretarz generalny NATO.

Podkreślił, że podczas spotkania członkowie Sojuszu powtórzyli determinację we wspieraniu Ukrainy na jej drodze do NATO i niezachwiane wsparcie dla Ukraińców.

“Niemcy zadeklarowały 8 miliardów euro na przyszły rok, a Holandia ponad 2 miliardy. Rumunia otworzyła ośrodek szkoleniowy F-16 dla ukraińskich pilotów. Sojusznicy, w tym USA i Finlandia, wysyłają więcej środków obrony przeciwlotniczej i amunicji. 20 sojuszników utworzyło koalicję obrony powietrznej dla Ukrainy. Wszystko to pomaga ratować życie Ukraińców i wysyła wiadomość do Rosji, że nasze wsparcie nie osłabnie” – wskazał.

Stoltenberg poruszył też sprawę Chin. Powiedział, że partnerzy NATO muszą mieć jasność co do wpływu chińskiej „polityki przymusu” na bezpieczeństwo.

“Z radością przyjmuję, że sojusznicy angażują się w dialog z Pekinem w kwestiach będących przedmiotem wspólnego zainteresowania. Jednocześnie musimy mieć jasność co do wpływu chińskiej polityki przymusu na nasze bezpieczeństwo” – zaznaczył.

Przekazał, że członkowie Sojuszu zatwierdzili pierwszą w historii strategię kwantową NATO. “Technologie kwantowe mogą wzmocnić nasze bezpieczeństwo i możliwości cybernetyczne. Nasza nowa strategia pomoże nam wykorzystać możliwości, jakie dają technologie kwantowe, uniemożliwiając jednocześnie konkurentom wykorzystanie tych technologii przeciwko nam” – powiedział Stoltenberg.

Sekretarz generalny NATO podkreślił, że sojusznicy zgodzili się również na modernizację floty samolotów wczesnego ostrzegania AWACS. “Produkcja sześciu nowych samolotów Boeing E-7A Wedgetail rozpocznie się w nadchodzących latach, a pierwszy będzie gotowy do służby w 2031 roku. Projekt ten będzie jednym z największych zakupów w historii NATO” – zapowiedział.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy