Reklama

Świat

Szef MSZ Ukrainy po spotkaniu z unijnymi szefami dyplomacji: “wyczuwa się” konsensus w sprawie naszego członkostwa w UE

Jarosław Junko/PAP
Dodano: 02.10.2023
Fot. PAP/EPA/OLEG PETRASYUK
Fot. PAP/EPA/OLEG PETRASYUK
Share
Udostępnij

Wśród państw unijnych „wyczuwa się” konsensus w sprawie członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej – oświadczył w poniedziałek ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba po spotkaniu w Kijowie szefów dyplomacji krajów UE.


„Dzisiejsze posiedzenie poświęcone było m.in. członkostwu Ukrainy w UE. Za stołem (rozmów) wyczuwało się konsensus. Jest to (uzyskanie członkostwa) tylko kwestia czasu. Wszyscy są nastawieni na to, by iść do przodu. I Ukraina i UE są zgodne, że należy iść do przodu z maksymalną prędkością i biorąc pod uwagę wszystkie reformy, które Ukraina realizowała, realizuje i będzie realizować” – powiedział Kułeba na wspólnej konferencji prasowej z szefem unijnej dyplomacji Josepem Borrellem.

Kułeba zapewnił, że Ukraina wypełni siedem zaleceń, które UE przedstawiła w celu otwarcia negocjacji o członkostwie. „Oczekujemy, że zostaną one ocenione uczciwie, bez dodatkowych wymogów” – podkreślił.

Borrell ocenił ze swej strony, że członkostwo w UE będzie poważną gwarancją bezpieczeństwa Ukrainy. „Członkostwo w UE to nasze najmocniejsze gwarancje bezpieczeństwa” – oświadczył.

Szef ukraińskiej dyplomacji zaapelował na spotkaniu z ministrami, by UE przyspieszyła przyjęcie 12. pakietu sankcji wobec Rosji; poprzedni, 11. pakiet ogłoszony został w czerwcu.

„Było lato, była przerwa, ale dłużej nie może trwać wyjaśnianie, dlaczego 12. pakiet sankcji nie jest przyjmowany. Wezwaliśmy UE do rozpoczęcia pracy nad tym pakietem” – poinformował. Wskazał także, że nowe sankcje wobec Rosji powinny dotknąć jej przemysłu obronnego, przede wszystkim produkcji dronów i rakiet, „którymi atakowane są i niszczone ukraińskie miasta”.

Kułeba zaapelował też do UE o wzmożenie prac nad podstawą prawną na rzecz przekazania Ukrainie aresztowanych w krajach unijnych rosyjskich aktywów. „Wszyscy są zgodni, że Federacja Rosyjska powinna zapłacić (za agresję na Ukrainę). Należy tylko znaleźć odpowiedni instrument” – wskazał.

Minister przekazał, że na spotkaniu z unijnymi odpowiednikami podnoszony był temat korytarza zbożowego na Morzu Czarnym. „Nasz sygnał jest wyraźny: korytarz morski, którym można transportować ukraińskie zboże na świat bez udziału Rosji, jest realny. My już to udowodniliśmy. Jeśli Ukraina i UE połączą swe wysiłki dla zapewnienia bezpieczeństwa tego korytarza, to może on zacząć działać na pełną moc” – oświadczył Kułeba.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy