Reklama

Świat

Szef dyplomacji UE Borrell proponuje “pauzę humanitarną” w Gazie w zamian za dostęp Czerwonego Krzyża do Izraelczyków porwanych przez Hamas

PAP
Dodano: 06.11.2023
Fot. PAP/EPA/JULIEN WARNAND
Fot. PAP/EPA/JULIEN WARNAND
Share
Udostępnij

Wysoki przedstawiciel Unii Europejskiej ds. zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Josep Borrell zasugerował w poniedziałek, aby Izrael wprowadził „pauzę humanitarną” w walkach w Strefie Gazy w zamian za dostęp Czerwonego Krzyża do uprowadzonych 7 października Izraelczyków przetrzymywanych przez Hamas.

Borrell uważa, że mógłby to być “pierwszy krok w kierunku ich uwolnienia”. “Warto rozważyć taką inicjatywę” – powiedział Borrell dyplomatom Unii Europejskiej.

Stany Zjednoczone, UE i inne kraje wzywają do „przerw humanitarnych” w wojnie między Izraelem, a terrorystyczną organizacją Hamas, by umożliwić szybszy napływ międzynarodowej pomocy dla ludności cywilnedj w Strefie Gazy.

Jednak izraelski premier Benjamin Netanjahu wypowiada się przeciw przerwom w działaniach wojennych do czasu uwolnienia ponad 240 zakładników przetrzymywanych przez Hamas od 7 października.

Borell jest innego zdania „Potrzebujemy zmniejszenia przemocy i poszanowania prawa międzynarodowego” – argumentował podczas rozmowy z europejskimi dyplomatami.

Izrael nadal prowadzi uderzenia w cele Hamasu w Strefy Gazy, gdzie – według informacji przekazywanych przez sprawujący tam władzę islamistyczny Hamas – od rozpoczęcia wojny zginęło prawie 10 tys. osób. Izrael zapowiedział „unicestwienie” Hamasu – przypomniała agencja AFP.

W poniedziałek rano armia izraelska wystosowała kolejne wezwanie do opuszczenia przez ludność cywilną północnej części Strefy Gazy, pod którą – zdaniem armii – znajdują się kluczowe elementy infrastruktury Hamasu.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy