Reklama

Świat

Strefa Gazy: 91 osób zginęło w izraelskim ataku

Jerzy Adamiak/PAP
Dodano: 14.07.2024
Fot. PAP/EPA/MOHAMMED SABER
Fot. PAP/EPA/MOHAMMED SABER
Share
Udostępnij

Co najmniej 91 osób zginęło, a 300 zostało rannych w sobotnim nalocie wojsk izraelskich na południu Strefy Gazy – poinformowało kontrolowane przez Hamas ministerstwo zdrowia tego palestyńskiego terytorium. Celem ataku był militarny przywódca Hamasu, Mohammed Deif, ale nie mamy pewności, czy został zabity – ogłosił premier Izraela Benjamin Netanjahu.

Ministerstwo zdrowia Strefy Gazy podało, że wojsko izraelskie uderzyło w okolice miejscowości Al Mawasi, wyznaczone przez Izrael na “bezpieczną strefę humanitarną”; schroniły się tam setki tysięcy uciekinierów z innych regionów Gazy, mieszkając głównie w prowizorycznych miasteczkach namiotowych. Wcześniej informowano o 71 ofiarach śmiertelnych i 290 rannych.

Obrona cywilna Strefy Gazy określiła atak jako “nową masakrę”, dodając, że wiele ciał pozostaje “na ulicach, pod gruzami i wokół namiotów uchodźców”, ale nie można do nich dotrzeć z powodu intensywnych ostrzałów. Był to najbardziej krwawy atak izraelski w Strefie Gazy w ciągu ostatnich tygodni. Fala uderzeniowa zmiotła namioty uchodźców, rozrzucając na ziemi ciała i szczątki ofiar – napisała agencja Reutera, powołując się na relacje świadków.

Wielu zabitych i rannych przewieziono do pobliskiego szpitala im. Nasera w mieście Chan Junus. Obecni na miejscu dziennikarze agencji Associated Press przekazali, że w tej jednej placówce znajdują się ciała ponad 40 ofiar śmiertelnych. Popołudniem ogłoszono, że placówka jest przepełniona i nie jest już w stanie pomagać kolejnym poszkodowanym. Dyrektor szpitala w Rafah, do którego też przewieziono rannych, poinformował, że większość rannych odniosła ciężkie obrażenia.

Celem był przywódca zbrojnego skrzydła Hamasu Mohammed Deif i dowódca bojówek Hamasu w regionie Chan Junus Rafa Salama; czekamy na potwierdzenie wywiadu, że zostali zabici w tym nalocie – poinformowało izraelskie wojsko.

Armia opublikowała też zdjęcia lotnicze miejsca ataku, podkreślając, że był to “teren otoczony drzewami, kilkoma budynkami i szopami”. Nie było tam namiotów z uchodźcami, ale “ogrodzony kompleks operacyjny Hamasu”, a większość znajdujących się tam osób była bojownikami tej terrorystycznej organizacji. Ministerstwo zdrowia Strefy Gazy w swoich komunikatach nie rozróżnia ofiar cywilnych od zabitych bojowników..

Nie mamy “absolutnej pewności”, czy Deif został zabity w ataku, ale “tak czy inaczej” Izrael wyeliminuje całe kierownictwo Hamasu – ogłosił w wieczornym przemówieniu Netanjahu.

Deif nie zginął w nalocie, “przekazujemy Netanjahu, że Mohammed Deif właśnie teraz go słucha i drwi z jego kłamstw” – powiedział stacji Al-Jazeera wysoki urzędnik Hamasu Khalil al-Haja. Wcześniej Hamas przekazał w wiadomości w mediach społecznościowych, że zapewnienia Izraela o tym, iż celem byli dowódcy Hamasu, są fałszywe i mają usprawiedliwić krwawy atak.

Saudyjska stacja Al-Hadath poinformowała wcześniej, że Salama zginął w ataku, a Deif został ciężko ranny.

Mohammed Deif jest uważany za jednego z głównych autorów ataku na Izrael 7 października, w którym hamasowcy zabili blisko 1200 osób i porwali 251. Najazd rozpoczął trwającą do dziś wojnę Izraela przeciwko Hamasowi. Według ministerstwa zdrowia Strefy Gazy zginęło w niej już ponad 38,4 tys. Palestyńczyków.

Deif przeżył siedem prób zamachów zorganizowanych przez Izrael i od dekad znajdował się na pierwszym miejscu najbardziej poszukiwanych przez ten kraj terrorystów; jest odpowiedzialny za śmierć dziesiątek Izraelczyków w samobójczych atakach bombowych – przypomniał Reuters.

Nie wiadomo, jak atak wpłynie na niedawno wznowione rozmowy o zawieszeniu broni w Strefie Gazy; zabicie Deifa byłoby wielkim zwycięstwem Izraela, ale mogłoby też zachęcić Hamas do zaostrzenia swojego stanowiska w negocjacjach – skomentowała agencja AP.

Netanjahu odrzucił oskarżenia o sabotowanie i opóźnianie rozmów, a wzmożone w ostatnich tygodniach ataki określił jako zwiększanie presji koniecznej do wyeliminowania Hamasu, co jest celem wojennym izraela, bez osiągnięcia którego nie można zakończyć konfliktu.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy