Reklama

Świat

Prezydent Zełenski podsumował zagraniczne wizyty: produktywny tydzień – nowe uzbrojenie i umowy

PAP
Dodano: 24.09.2023
Fot. PAP/EPA/JULIA NIKHINSON / POOL
Fot. PAP/EPA/JULIA NIKHINSON / POOL
Share
Udostępnij

Nowe pakiety pomocy wojskowej i szereg ustaleń w sprawie wsparcia dla Ukrainy w różnych dziedzinach, w tym dotyczących gospodarki, to wynik wizyt i spotkań w USA i w Kanadzie – oświadczył w niedzielę Wołodymyr Zełenski.

„To był produktywny tydzień. Mamy wiele dobrych decyzji w dziedzinie obrony i innych” – powiedział prezydent Ukrainy w wieczornym wystąpieniu.

„Pakiety obronne. Od Stanów Zjednoczonych, to artyleria, potrzebna amunicja, rakiety do Himarsów, rakiety dla obrony powietrznej, dodatkowe systemy obrony powietrznej, wozy taktyczne i jeszcze inne rodzaje uzbrojenia, które same dadzą znać o sobie na polu walki” – wyliczył Zełenski.

„Kanada zdecydowała o stałym wsparciu obronnym. Jego wymiar, to pół miliarda dolarów amerykańskich. To m.in. samochody do ewakuacji medycznej, które są bardzo potrzebne na froncie. Umówiliśmy się w sprawie produkcji i dostaw” – powiedział ukraiński lider.

„Mamy historyczną decyzję Ameryki o wspólnej produkcji uzbrojenia i systemów obronnych, w tym także obrony powietrznej. To był zupełnie fantastyczny scenariusz jeszcze niedawno. Ale stanie się rzeczywistością. My uczynimy go realnym” – podkreślił.

Zełenski zaznaczył, że ważne jest wsparcie także na poziomie społeczeństwa i zwykłych ludzi, którzy „martwią się o Ukrainę i życzą jej zwycięstwa”.

https://t.me/V_Zelenskiy_official/7968

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy