Reklama

Świat

Prezydent Ukrainy: otrzymaliśmy od sojuszników mocne wsparcie ws. samolotów bojowych

PAP
Dodano: 01.06.2023
Fot. PAP/EPA/DUMITRU DORU
Fot. PAP/EPA/DUMITRU DORU
Share
Udostępnij

Otrzymałem od sojuszników sygnał mocnego wsparcia w sprawie samolotów bojowych dla Ukrainy – powiedział prezydent Ukrainy Wołodymy Zełenski na konferencji prasowej po czwartkowym szczycie Europejskiej Wspólnoty Politycznej w Mołdawii. Zełenski spotkał się tam z przywódcami ponad 40 państw europejskich.

Zełenski zaznaczył, że w czasie poprzedzającym przekazanie Ukrainie nowoczesnych myśliwców potrzebna jest jednak pomoc w dostarczeniu większej liczby systemów obrony powietrznej Patriot, by bronić się przed rosyjskimi nalotami.

Potrzebujemy nowoczesnych myśliwców, jestem wdzięczny naszym partnerom za to, że “usłyszeli” tę prośbę, ale na te myśliwce będziemy musieli trochę poczekać – mówił ukraiński prezydent, cytowany przez portal Ukrainska Prawda. Zapewnił, że samoloty na pewno zostaną przekazane, ale do tego czasu potrzebne są dodatkowe środki do ochrony ukraińskiej przestrzeni powietrznej.

“Dopóki nie będziemy mieli samolotów potrzebujemy więcej Patriotów. Dlaczego Patriotów? Ponieważ są w stanie zestrzelić wszystkie rodzaje rosyjskich rakiet. Mamy wiele innych rodzajów uzbrojenia, ale Patrioty to Patrioty” – podkreślił Zełenski.

“Sojusznicy są gotowi nam pomóc (…), poczułem mocne wsparcie ze strony wielu państw, co ważne – (mówiono) o dużej liczbie myśliwców” – zaznaczył ukraiński prezydent. “Jestem przekonany, że w najbliższej przyszłości, dzięki przywództwu USA uda nam się zjednoczyć i sformować tę koalicję” – dodał.

Ukraina od dawna prosi Zachód o dostarczenie nowoczesnych myśliwców, by skuteczniej bronić się przed atakami Rosji. Jak dotąd kilka państw, m.in. Polska, Wielka Brytania, USA, Holandia, Belgia i Dania zapowiedziało udział w koalicji, której celem będzie wyszkolenie ukraińskich pilotów do obsługi samolotów F-16. Żadne państwo nie ogłosiło jednak oficjalnie przekazania F-16 Kijowowi.

Polska pomoże w szkoleniu ukraińskich pilotów na tych maszynach, nie oczekuje się jednak od niej przekazania F-16, których sama ma za mało – przypomniał o wcześniejszych zapewnieniach polskich władz premier Mateusz Morawiecki w czwartek w Kiszyniowie. Na razie Ukraina nie otrzymała żadnych samolotów zachodniej produkcji. Polska przekazała Kijowowi 14, a Słowacja 13 poradzieckich myśliwców MiG-29. Warszawa zadeklarowała gotowość do dostarczenia w przyszłości kolejnych maszyn tego typu.

Na marginesie czwartkowego spotkania w położonym 35 km od Kiszyniowa zamku Mimi w Bulboace Zełenski spotkał się także m.in. z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen i innymi europejskimi przywódcami.

“Koalicja dotycząca myśliwców. Spotkanie z przywódcami europejskich państw. Omówiliśmy sprawy związane z rozpoczęciem szkoleń ukraińskich pilotów na F-16 i innych typach samolotów” – napisał Zełenski na Twitterze pod nagraniem przedstawiającym jego rozmowę z premierami Wielkiej Brytanii, Holandii, Belgii i Danii – Rishim Sunakiem, Markiem Ruttem, Alexandrem De Croo i Mette Frederiksen (https://tinyurl.com/29y9y386).

“Uzgodniliśmy, że będziemy kontynuować prace nad oficjalną decyzją o utworzeniu dotyczącej samolotów bojowych koalicji Ukraińska Tarcza Powietrzna na następnym spotkaniu w formacie Ramstein, po dalszych konsultacjach ze stroną amerykańską” – dodał ukraiński prezydent na Twitterze.

Spotkanie w Bulboace było drugim szczytem Europejskiej Wspólnoty Politycznej – zawiązanej w 2022 roku platformy służącej lepszej koordynacji politycznej państw kontynentu. Na spotkanie zaproszono przywódców 47 państw, a także przewodniczących instytucji UE.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy