Reklama

Świat

Prezydent Erdogan do szefa ONZ: Izrael musi zostać pociągnięty do odpowiedzialności przed sądami międzynarodowymi za zbrodnie wojenne

PAP
Dodano: 28.11.2023
Fot. PAP/EPA/FILIP SINGER
Fot. PAP/EPA/FILIP SINGER
Share
Udostępnij

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział we wtorek sekretarzowi generalnemu ONZ Antonio Guterresowi, że “Izrael musi zostać pociągnięty do odpowiedzialności przed sądami międzynarodowymi za zbrodnie wojenne, które popełnił w Strefie Gazy” – poinformowało biuro tureckiego prezydenta.


Według Ankary w rozmowie telefonicznej przed zaplanowanym na środę posiedzeniem Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie Strefy Gazy Erdogan powiedział Guterresowi, że “Izrael w dalszym ciągu lekkomyślnie depcze prawo międzynarodowe, prawa wojenne i międzynarodowe prawo humanitarne na oczach społeczności międzynarodowej”.

Bbiuro tureckiego prezydenta stwierdziło, że Erdogan i Guterres omówili “oczekiwania społeczności międzynarodowej dotyczące bezprawnych ataków Izraela, kwestie dostępu pomocy humanitarnej do palestyńskiej enklawy oraz wysiłki na rzecz trwałego pokoju”.

Erdogan dodał, że niedawna wizyta Guterresa przy bramie granicznej na przejściu w Rafah między Egiptem a Strefą Gazy pomogła w zwróceniu uwagi społeczności międzynarodowej na trudną sytuację Palestyńczyków.

Prezydent Turcji już wcześniej potępił izraelskie działania w Strefie Gazy, a ataki armii izraelskiej na Palestyńczyków nazwał ludobójstwem i oskarżył Izrael o bycie “państwem terroru”.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy