Sytuacja bezpieczeństwa w Europie w kontekście wojny toczącej się na Ukrainie, priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE oraz współpraca dwustronna były głównymi tematami środowego spotkania prezydentów Polski i Słowenii, Andrzeja Dudy i Nataszy Pirc Musar.
Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką składa oficjalną wizytę w Słowenii; w środę spotkał się z prezydentką tego kraju Nataszą Pirc Musar.
Na wspólnej konferencji prasowej prezydent Duda relacjonował, że wśród tematów rozmowy znalazła się wojna na Ukrainie – to, jakie działania może podejmować NATO i poszczególni sojusznicy, by doprowadzić do zakończenia konfliktu.
Spotkanie prezydentów Polski i Słowenii
“Rozmawialiśmy o sytuacji w Strefie Gazy. Tu mamy jednolite stanowisko, oba nasze kraje są od lat zwolennikami rozwiązania dwupaństwowego i mamy nadzieję, że te wszystkie sytuacje konfliktowe między Izraelem a Palestyną na Bliskim Wschodzie takim dwupaństwowym rozwiązaniem w końcu się zamkną” – podkreślił Duda.
Prezydent dodał, że zrelacjonował też Pirc Musar swoją ostatnią wizytę w USA, spotkanie z prezydentem Joe Bidenem oraz spotkania w Kongresie. Jak mówił, były to “bardzo ważne rozmowy w kontekście relacji sojuszniczych, także w kontekście zbliżającego się szczytu NATO w Waszyngtonie”. Duda wyraził nadzieję, że przyniesie on decyzje, które będą umacniały bezpieczeństwo naszej części Europy.
Prezydent Andrzej Duda
“Pytanie jest, jak się uchronić przed ewentualnymi dalszymi imperialnymi zakusami Rosji, jak powinniśmy budować potencjał odstraszania, aby był wystarczający do zatrzymania każdego potencjalnego przeciwnika tzn., żeby nigdy nie doszło do zbrojnego konfliktu, w który moglibyśmy być bezpośrednio zaangażowani” – powiedział prezydent.
Zdaniem Dudy wydatki na obronność w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego powinny zostać podniesione do 3 proc. PKB. “Mówiłem o tym także pani prezydent, że wychodzę z taką propozycją i chciałbym, aby ona była dyskutowana także podczas zbliżającego się szczytu NATO w Waszyngtonie” – zaznaczył.
Wsparcie Polski dla Bałkanów Zachodnich
Prezydent zapewnił o wsparciu państw Bałkanów Zachodnich na ich drodze do Unii Europejskiej. “My zawsze mówiliśmy, że jesteśmy zwolennikami polityki otwartych drzwi, państwa Bałkanów Zachodnich od lat czynią starania w tym kierunku, aby spełnić warunki ich członkostwa w UE” – powiedział Duda.
Prezydent przypomniał, że Polska będzie sprawowała prezydencję w Radzie UE w pierwszym półroczu 2025 roku. “Myśmy na poziomie Rady Ministrów w Polsce przyjęli priorytety prezydencji i jednym z tych priorytetów jest właśnie kwestia otwartych drzwi do Unii Europejskiej i przyszłej akcesji do UE zarówno Ukrainy, jak Mołdawii, jak i właśnie państw Bałkanów Zachodnich w pierwszej kolejności” – zaznaczył Duda. “Zapewniłem dzisiaj panią prezydent, że ta kwestia jest dla nas aktualna i jak najbardziej tutaj, ramię w ramię ze Słowenią, państwa Bałkanów Zachodnich wspieramy” – dodał prezydent.
Prezydent Duda podkreślił, że rozmowa dotyczyła również kwestii bilateralnych i współpracy w ramach Trójmorza. Zapewnił też, że “między Polską a Słowenią nie ma żadnych poważnych tematów spornych”.
Słoweńska przywódczyni przekazała, że rozmowy dotyczyły bezpieczeństwa w Europie i na świecie. Podkreśliła, że Polska i Słowenia “dążą do przywrócenia pokoju i oba państwa będą wspierać Ukrainę, dopóki będzie trzeba”. “Ukraina potrzebuje naszej pomocy militarnej” – podkreśliła.
Spodziewamy się, że Rada UE da zielone światło dla rozmów akcesyjnych
Dodała, że wizyta prezydenta Dudy związana jest również ze zbliżającą się prezydencją Polski w Radzie UE i cieszy się, że Polska wspiera rozszerzenie Unii. “Spodziewamy się, że Rada UE da zielone światło dla rozmów akcesyjnych” – zaznaczyła prezydentka Słowenii.
Natasza Pirc Musar dodała, że między jej krajem i Polską nie ma problematycznych kwestii, a Polska jest dziewiątym partnerem handlowym Słowenii, wartość wymiany towarowej osiągnęła prawie 3 mld euro.
Prezydenta Słowenii w Polsce
Przypomniała, że w czwartek razem z prezydentem Dudą weźmie udział w konferencji gospodarczej poświęconej m.in. nowym możliwościom współpracy polskich i słoweńskich firm. Zaznaczyła, że widzi duże możliwości w obszarze przemysłu motoryzacyjnego.
Prezydentka Słowenii podkreślała też dobrą współpracę z Polską m.in. na forum Inicjatywy Trójmorza.
Z Zamku w Brdo pri Kranju Aleksandra Rebelińska (PAP)
reb/ adj/