Reklama

Kraj

Prok. Adamiak: prezydent nie podzielił negatywnego stanowiska PG ws. prośby o ułaskawienie Grzegorza P. i Krzysztofa B.

itm/ lm/PAP
Dodano: 26.04.2024
Warszawa, 25.04.2024. Prezydent RP Andrzej Duda podczas konferencji prasowej w Sejmie w Warszawie, 25 bm. Sejm wysłuchał wystąpienia ministra spraw zagranicznych, który przedstawił informację o zadaniach polskiej polityki zagranicznej w 2024 roku. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Warszawa, 25.04.2024. Prezydent RP Andrzej Duda podczas konferencji prasowej w Sejmie w Warszawie, 25 bm. Sejm wysłuchał wystąpienia ministra spraw zagranicznych, który przedstawił informację o zadaniach polskiej polityki zagranicznej w 2024 roku. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Share
Udostępnij

Prezydent nie podzielił negatywnego stanowiska prokuratora generalnego Adama Bodnara ws. prośby o ułaskawienie Grzegorza P. i Krzysztofa B., skazanych w “aferze gruntowej” – napisała rzeczniczka PG Anna Adamiak. B. agenci CBA byli skazani w tym samym procesie co b. szefowie CBA Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik.

Prokurator Adamiak wskazała, że decyzja prezydenta zapadła w dniu, w którym Sąd Rejonowy dla Warszawy – Śródmieścia zarządził doprowadzenie obu skazanych do zakładu karnego w celu odbycia kary pozbawienia wolności.

Kancelaria Prezydenta poinformowała na swojej stronie internetowej, że prezydent Duda postanowieniem z 24 kwietnia zastosował prawo łaski wobec dwóch osób. Według medialnych doniesień, to dwóch byłych agentów CBA, skazanych prawomocnie w grudniu ub. roku w tzw. aferze gruntowej razem z byłymi szefami CBA Mariuszem Kamińskim i Maciejem Wąsikiem. Obu polityków PiS prezydent ułaskawił już w styczniu.

Prezydent RP Andrzej Duda nie podzielił negatywnego stanowiska

Jak napisała prok. Adamiak, “prezydent RP Andrzej Duda nie podzielił negatywnego stanowiska Prokuratora Generalnego Adama Bodnara przekazanego Kancelarii Prezydenta w dniu 8 lutego 2024 r. w przedmiocie prośby o zastosowanie prawa łaski wobec Grzegorza P. i Krzysztofa B. skazanych wspólnie z Maciejem W. i Mariuszem K. w tzw. aferze gruntowej”.

Dodała, że prezydent ułaskawił skazanych b.agentów “poprzez darowanie im kary 1 roku pozbawiania wolności oraz orzeczonego środka karnego w postaci zakazu zajmowania stanowisk we wskazanych instytucjach i organach państwa i samorządowych, a także zarządził zatarcie skazania”.

“Negatywne stanowisko Prokuratora Generalnego w tej sprawie uzasadnione było postawą skazanych w trakcie postępowania, negacją zapadłego wyroku, kwalifikacją prawną przypisanego czynu, popełnieniem czynów z wykorzystaniem stanowisk związanych ze staniem na straży prawa i porządku publicznego, a także nieodbyciem w żadnym wymiarze orzeczonej kary pozbawienia wolności” – podkreśliła rzeczniczka.

Na początku lutego br. Adamiak poinformowała, że Adam Bodnar wydał negatywną opinię w sprawie ułaskawienia Grzegorza P. oraz Krzysztofa B., którzy zostali skazani w tzw. aferze gruntowej. Procedurę ułaskawieniową w ich sprawie wszczął prezydent Duda. Stanowisko PG nie było wiążące dla prezydenta.

“Prokurator Generalny zajmując negatywne stanowisko, kierował się obowiązującą w demokratycznym państwie zasadą równości wobec prawa wszystkich obywateli i dlatego uznał, że stosowanie nadzwyczajnych środków prawnych wobec osób pełniących ważne funkcje publiczne, nie może tworzyć ich uprzywilejowanej pozycji względem innych osób skazanych” – podała wówczas Adamiak.

Sąd Okręgowy w Warszawie skazał byłego szefa CBA i szefa MSWiA

20 grudnia 2023 r. Sąd Okręgowy w Warszawie skazał byłego szefa CBA i szefa MSWiA w rządach PiS Mariusza Kamińskiego oraz jego byłego zastępcę Macieja Wąsika na dwa lata bezwzględnego pozbawienia wolności za ich działania w “aferze gruntowej”. Natomiast b. agenci CBA Grzegorz P. oraz Krzysztof B. zostali skazani na rok więzienia. Proces dotyczył operacji CBA w tzw. aferze gruntowej z lata 2007 r. CBA zakończyło tę operację specjalną wręczeniem dwóm mężczyznom tzw. kontrolowanej łapówki za “odrolnienie” w kierowanym przez Andrzeja Leppera ministerstwie rolnictwa gruntu na Mazurach.

23 stycznia prezydent Duda ułaskawił Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika i zapowiedział ułaskawienie także Grzegorza P. i Krzysztofa B.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy