Reklama

Świat

Podczas październikowego ataku na Izrael Hamas uprowadził 253 zakładników

PAP
Dodano: 17.01.2024
Fot. PAP/EPA/ABIR SULTAN
Fot. PAP/EPA/ABIR SULTAN
Share
Udostępnij

Biuro izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu poinformowało w środę, że palestyńska organizacja terrorystyczna Hamas, która 7 października 2023 roku zaatakowała Izrael, uprowadziła wówczas do Strefy Gazy 253 zakładników.

To pierwsze tak dokładne szacunki podane przez władze – zauważyła stacja CNN.

Od 24 listopada do 1 grudnia ub.r. w Strefie Gazy obowiązywało zawieszenie broni podczas wojny izraelskiej armii z Hamasem. W tym czasie wolność odzyskało 110 zakładników. W zamian za ich uwolnienie Izrael wypuścił 240 palestyńskich więźniów.

Strona izraelska uważa, że terroryści wciąż przetrzymują 105 osób. W miejscach kontrolowanych przez bojowników Hamasu znajduje się też prawdopodobnie 27 ciał zakładników, którzy nie przeżyli pobytu w niewoli – przekazał CNN.

Rządzący w Strefie Gazy Hamas przeprowadził 7 października ubiegłego roku atak na Izrael, w wyniku którego zginęło około 1200 osób, w większości cywilów. W trwających do dziś operacjach odwetowych Izraela śmierć poniosło przeszło 24 tys. Palestyńczyków, a 90 proc. z ponad 2 mln mieszkańców Strefy Gazy musiało opuścić swoje domy. Zniszczeniu uległa połowa wszystkich budynków na tym terytorium.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy