Reklama

Świat

Kułeba: Ukraina otrzymała 300 tys. z 1 mln pocisków artyleryjskich obiecanych przez UE

PAP
Dodano: 29.11.2023
Fot. PAP/EPA/OLIVIER MATTHYS
Fot. PAP/EPA/OLIVIER MATTHYS
Share
Udostępnij

Ukraina otrzymała do tej pory 300 tys. pocisków artyleryjskich z 1 mln sztuk amunicji, obiecanych wcześniej przez Unię Europejską – powiedział w środę szef dyplomacji ukraińskiej Dmytro Kułeba podczas spotkania ministrów spraw zagranicznych państw NATO w Brukseli.


Jak relacjonowała agencja Reutera, Kułeba zaapelował o większą współpracę pomiędzy przemysłami obronnymi Ukrainy i państw NATO, tak by zapewnić Ukrainie dostawy uzbrojenia potrzebnego jej do odparcia agresji rosyjskiej. “Musimy stworzyć wspólną euroatlantycką przestrzeń przemysłu obronnego” – ocenił minister.

Kułeba poinformował także, że spotkał się we wtorek z ministrem spraw zagranicznych Słowacji Jurajem Blanarem. Spotkanie było “owocne” – mówił Kułeba, dodając: “znakomicie się rozumieliśmy”.

Blanar “potwierdził, że na Słowacji nadal będzie działać hub naprawczy dla ciężkiego sprzętu ukraińskiego. Kontrakty między ukraińskimi i słowackimi firmami zbrojeniowymi będą kontynuowane. Nie widzę tu ryzyka” – oznajmił Kułeba, cytowany przez agencję Ukrinform. Jak przypomniał Reuters, nowy premier Słowacji Robert Fico zapowiedział, że jego kraj nie będzie dostarczać broni Ukrainie.

W marcu br. Unia Europejska zobowiązała się do dostarczenia Ukrainie w ciągu 12 miesięcy 1 mln pocisków artyleryjskich. Pod koniec października br. agencja Bloomberga poinformowała, że dotychczas Kijów otrzymał około 300 tys. pocisków. W listopadzie br. minister obrony Niemiec Boris Pistorius oświadczył, że plan zakładający dostarczenie 1 mln pocisków artyleryjskich do wiosny 2024 roku nie powiedzie się z powodu niewystarczających mocy produkcyjnych.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy