Reklama

Świat

Borrell ostrzega: Zachodni Brzeg Jordanu się gotuje

PAP
Dodano: 18.02.2024
Fot. PAP/EPA/ANNA SZILAGYI
Fot. PAP/EPA/ANNA SZILAGYI
Share
Udostępnij

Szef dyplomacji Unii Europejskiej Josep Borrell oświadczył podczas Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa, że przeszkodą dla rozwiązania dwupaństwowego jest sytuacja na Zachodnim Brzegu Jordanu. “Zachodni Brzeg się gotuje” – ostrzegł.


“Jestem zaskoczony, ponieważ wszyscy mówią o zakończeniu wojny w Strefie Gazy, ale nikt nie powiedział zbyt wiele o Zachodnim Brzegu – stwierdził Borrell. – Zachodni Brzeg jest w chaosie, poziom przemocy wobec Palestyńczyków wzrasta od 7 października, a już wcześniej był bardzo wysoki”.

Kraje zachodnie, takie jak Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Francja, nałożyły sankcje na niektórych izraelskich osadników uznanych za ekstremistów – przypomniała agencja AFP.

Borrell ostrzegł, że jeśli ONZ zostanie zmuszona do zaprzestania wspierania Palestyńczyków na Zachodnim Brzegu, “możemy być w przededniu większej eksplozji”.

Po przekazanych przez Izrael informacjach o tym, że niektórzy pracownicy UNRWA – agencji ONZ powołanej dla pomocy Palestyńczykom – uczestniczyli w ataku terrorystycznym na Izrael oraz więzili uprowadzonych cywilów wiele państw zapowiedziało wstrzymanie jej finansowania. Agencja twierdzi, że od marca będzie musiała radykalnie ograniczyć usługi.

Borrell – zauważył portal Politico – jest jednym z najaktywniejszych polityków europejskich w konflikcie między Izraelem a Hamasem, wzywającym społeczność międzynarodową, zwłaszcza USA, do zaprzestania dostarczania broni Izraelowi.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy