Reklama

Świat

KE przekaże Ukrainie 50 mln euro na naprawę portów po atakach Rosji

PAP
Dodano: 26.11.2023
Fot. PAP/Alena Solomonova
Fot. PAP/Alena Solomonova
Share
Udostępnij

Komisja Europejska przeznaczy 50 mln euro na naprawę ukraińskiej infrastruktury portowej zniszczonej w wyniku rosyjskich ataków, aby wesprzeć dalszy eksport ukraińskich produktów rolnych na rynek światowy – napisała w liście do prezydenta Wołodymra Zełenskiego Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji.

Z radością przyjęłam otwarcie przez Ukrainę korytarzy humanitarnych, które pozwoliły na kontynuację eksport przez Morze Czarne – zaznaczyła von der Leyen.

„Aby wesprzeć te wysiłki, Komisja Europejska udostępnia 50 milionów euro na szybką naprawę i odnowienie infrastruktury ukraińskich portów” – zapewniła.

Przewodnicząca KE zauważyła, że z biegiem czasu inwestycje pozwolą ukraińskim portom powrócić do wielkości eksportu sprzed wojny.

Dodała, że w październiku br. Ukraina wyeksportowała 4,6 mln ton zbóż – 3,6 mln ton drogą morską i kolejny 1 mln ton koleją i ciężarówkami.

Portal Ukrainska Prawda zamieszczając list Ursuli von der Leyen informuje, że Litwa zapowiedziała przeznaczenie w tym roku dwóch milionów euro na inicjatywę „Zboże z Ukrainy”, zaś wczoraj Finlandia ogłosiła przeznaczenie 3 mln euro na wsparcie eksportu ukraińskiego zboża do krajów najbardziej od niego zależnych i rozminowywanie pól na Ukrainie.

Prezydent Szwajcarii Alain Berset podczas odbywającego się w sobotę szczytu “Zboże z Ukrainy” poinformował, że Szwajcaria przekaże Ukrainie dodatkowo 100 mln euro na wsparcie tej inicjatywy.(PAP)

W sobotę w Kijowie odbył się drugi szczyt międzynarodowej inicjatywy “Zboże z Ukrainy”, którego celem jest wsparcie światowego bezpieczeństwa żywnościowego poprzez usprawnienie eksportu z Ukrainy, mimo rosyjskich blokad.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy