Reklama

Świat

Izrael: w zamian za uwolnionych zakładników Hamasu z więzień wypuszczono 33 Palestyńczyków

PAP
Dodano: 28.11.2023
Fot. PAP/EPA/ALAA BADARNEH
Fot. PAP/EPA/ALAA BADARNEH
Share
Udostępnij

W zamian za uwolnionych w poniedziałek 11 zakładników Hamasu z izraelskich więzień wypuszczono 33 Palestyńczyków – ogłosiła w nocy z poniedziałku na wtorek izraelska służba więzienna. To już czwarta tura wymiany zakładników na więźniów w ramach trwającego rozejmu.

Od piątku, gdy weszło w życie porozumienie o zawieszeniu broni w Strefie Gazy, Hamas wypuścił już łącznie 69 zakładników, głównie kobiet i dzieci. W zamian Izrael zwolnił z więzień 150 Palestyńczyków, głównie kobiet i osób niepełnoletnich, spośród których wiele było przetrzymywanych bez postawienia formalnych zarzutów – podkreśla stacja CNN.

Władze Izraela zatwierdziły tymczasem listę 50 następnych palestyńskich kobiet, które mogą zostać wypuszczone z więzień, jeśli Hamas uwolni kolejnych zakładników – ogłosiło we wtorek nad ranem biuro premiera Benjamina Netanjahu.

Ministerstwo spraw zagranicznych Kataru – jednego z mediatorów w negocjacjach – ogłosiło w poniedziałek, że rozejm, który miał się pierwotnie zakończyć tego dnia, został przedłużony o kolejne dwa dni. Wcześniej źródła zbliżone do Hamasu informowały, że grupa może wypuścić kolejnych 20-40 zakładników.

W czasie brutalnego ataku na Izrael 7 października bojownicy Hamasu uprowadzili do Strefy Gazy około 240 osób, w tym kobiety, dzieci i osoby starsze. Według portalu Times of Israel po uwolnieniu czterech grup zakładników w rękach Hamasu pozostaje dziewięcioro izraelskich dzieci, w tym zaledwie 10-miesięczny Kfir Bibas i jego 4-letni brat Ariel.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy