Reklama

Świat

Izrael/ Premier Netanjahu rozwiązał gabinet wojenny

PAP
Dodano: 17.06.2024
Fot. PAP/EPA/GIL COHEN-MAGEN / POOL
Fot. PAP/EPA/GIL COHEN-MAGEN / POOL
Share
Udostępnij

Premier Izraela Benjamin Netanjahu rozwiązał gabinet wojenny – poinformowały w poniedziałek miejscowe media. Gabinet nadzorował operację odwetową Izraela w Strefie Gazy po masakrze dokonanej 7 października 2023 roku przez palestyńską organizację terrorystyczną Hamas w państwie żydowskim.

Gabinet został utworzony 11 października 2023 roku. Decyzja o jego rozwiązaniu miała zapaść w niedzielę wieczorem.

Agencja Reutera wyjaśnia, że Netanjahu ma teraz prowadzić konsultacje dotyczące wojny w Strefie Gazy z małą grupą ministrów, w której skład wchodzi minister obrony Joaw Galant i minister spraw strategicznych Ron Dermer, również były członek gabinetu wojennego.

Jak informują izraelskie media, do rozwiązania gabinetu doszło po odejściu byłego ministra obrony Beniego Ganca, który był jednym z sześciu członków gabinetu wojennego. Wraz z Gancem odszedł były szef Sztabu Generalnego generał Gadi Eizenkot, który pełnił rolę obserwatora w rozwiązanym gabinecie. Powodem odejścia tych dwóch polityków miał być brak jasnej strategii dalszego prowadzenia wojny w Strefie Gazy.

Dodatkowo skrajnie prawicowi ministrowie bezpieczeństwa i finansów Itamar Ben Gwir i Bezalel Smotricz mieli domagać się włączenia ich do gabinetu wojennego, co mogłoby doprowadzić do pogłębienia konfliktu Izraela z sojusznikami.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy