Reklama

Świat

Izrael: 13 zakładników zostało uwolnionych przez Hamas

PAP
Dodano: 24.11.2023
Fot. PAP/EPA/ALAA BADARNEH
Fot. PAP/EPA/ALAA BADARNEH
Share
Udostępnij

13 zakładników uprowadzonych z Izraela przez palestyński Hamas do Strefy Gazy zostało uwolnionych; są pod opieką Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża (MKCK) – podała w piątek telewizja CNN, powołując się na kancelarię premiera Izraela Benjamina Netanjahu.

CNN poinformowała, że zakładnicy są już w Egipcie. Krótko wcześniej portal informacyjny Times of Israel podał, że Hamas przekazał pracownikom MKCK pierwszą grupę zakładników i że są oni przewożeni na przejście graniczne w Rafah na granicy Strefy Gazy z Egiptem. Informację tę przekazał portalowi przedstawiciel władz izraelskich.

Następnie około godz. 17 czasu lokalnego (godz. 16 czasu polskiego) Times of Israel potwierdził, że grupa 13 zakładników jest już w Egipcie. Uwolnienie 13 zakładników potwierdził również Hamas – dodał portal.

Wcześniej zapowiadano, że Hamas uwolni w piątek pierwszą grupę zakładników – 13 kobiet i dzieci, uprowadzonych podczas ataku 7 października br. W zamian Izrael ma uwolnić w piątek 39 więźniów palestyńskich – 24 kobiety i 15 nastolatków.

Zgodnie z upublicznionym wcześniej planem po przybyciu do Rafah uwolnieni przez Hamas zakładnicy mieli być przekazani siłom izraelskim. Następnie zostaną zabrani z Egiptu na pokładzie śmigłowców.

W Izraelu trafią do szpitala, gdzie spotkają się z najbliższymi. Śmigłowce wylądują w bazie Hacerim w pobliżu miasta Beer Szewa – podawał wcześniej portal Times of Israel.

Izraelska telewizja Channel 12 poinformowała w piątek, jeszcze przed uwolnieniem 13 zakładników, że 12 z nich – to osoby, które zostały 7 października uprowadzone z kibucu Nir Oz. Władze izraelskie nie ujawniały tożsamości osób z tej grupy.

Podczas ataku Hamasu na Nir Oz napastnicy porwali z kibucu 75 zakładników i zamordowali 25 osób. Ogółem Hamas uprowadził 7 października około 240 zakładników – obywateli Izraela i innych państw.

Światowe agencje informacyjne podały również w piątek informację o uwolnieniu przez Hamas 12 zakładników, którzy są obywatelami Tajlandii. Są to mężczyźni; ich uwolnienie nie jest częścią porozumienia o rozejmie w Strefie Gazy, które przewidywało uwolnienie kobiet i dzieci – podała agencja Reutera. Jak zaznaczyła, chodzi o odrębne porozumienie z Hamasem dotyczące obywateli Tajlandii, również wynegocjowane przy udziale Egiptu i Kataru.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy